Zhvg HVG 2022. augusztus. 10. 13:53

Veszélybe kerülhetnek a nemzeti parkok a kormány tűzifarendelete miatt

A kormány a tarvágások ösztönzésével próbálja biztosítani a téli tűzifát, azonban a frissen kivágott fának nem csak rosszabb a fűtőértéke, de elégetése a légszennyezettséget is növeli – írja az e heti HVG.

A tűzifahiány enyhítésére a kormány a múlt héten, társadalmi egyeztetés nélkül hozott egy rendeletet, amelyben eltörölte a fakitermelés szinte minden korlátozását. A parlament megkerülésével született jogszabály – a gázkrízis okozta veszélyhelyzetre hivatkozva – feloldja a fakitermelést eddig szabályozni próbáló rendelkezések zömét – derül ki a HVG e heti cikkéből.

Mostantól többek közt nem kell tekintettel lenni a fakitermelés szezonális időkorlátaira, amit például a madarak fészkelési szokásaira figyelve alkalmaztak a felelős erdőgazdálkodásban. Emellett a kabinet felfüggesztette a természetvédelmi törvénynek a nagyobb kiterjedésű, egybefüggő erdős területek tarvágására vonatkozó tilalmát, és mostantól már a vágásérettséget sem kell figyelembe venni.

A cikkből kiderül, hogy bár a rendelet a célja elvben az, hogy biztosítsa a megfizethető tűzifa-utánpótlást, valószínűleg nem a tűzifa piaci hiánya, hanem annak az ára motiválta a döntés megszületését. Ráadásul az sem légből kapott feltételezés, hogy lesznek olyan ügyeskedők, akik pont ott találják majd meg a tűzifát, ahol szívesen építenének nyaralót, villát vagy lakóparkot.

Az intézkedésnek a WWF Magyarország szerint példátlanul súlyos következményei lehetnek, hiszen a most kivágott fa alkalmatlan arra, hogy idén tüzelőnek használják, azonban a levegőt annál inkább szennyezi. Nem beszélve arról, hogy még Áder János, a hivatalból nemrég leköszönt államfő szerint is Magyarországnak a klímaváltozás negatív hatásainak mérsékléséhez évente átlagosan 190 négyzetkilométernyi területet kellene „bevinni az erdőkbe”. Ezzel szemben a kilencvenes évek eleje óta évente átlagosan ennek mintegy a harmadával gyarapodott a természetes élőhelyek nagysága.

A cikkből kiderül az is, hogy miért kerültek veszélybe a nemzeti parkjaink. A teljes írás a HVG e heti számában, illetve a hvg360-on olvasható.

HVG
tudatos mindennapok
Hirdetés