Zhvg hvg.hu 2022. április. 21. 21:41

Több tengerparti város is süllyed, de nem csak a tengerszint emelkedése miatt

Az emberi tevékenységek több, főleg délkelet-ázsiai országban járulnak hozzá ahhoz, hogy a természetes süllyedés súlyosbodjon. Van olyan kínai város, amely évente 5 centiméterrel kerül mélyebbre.

Zhvg
Friss cikkek a témában

Bár arról sokszor esik szó, hogy a tengerparti városok Velencétől kezdve Miamiig veszélybe kerülnek a klímaváltozás okozta tengerszint-emelkedés miatt, egy most megjelent tanulmány arra mutat rá, hogy egyes, főleg délkelet-ázsiai városok gyorsabb ütemben süllyednek, mint amilyen mértékben emelkedik a tengerszint körülöttük – írja a Quartz.

A Geophysical Research Letters-ben megjelent kutatás 99 városban vizsgálta a süllyedés jelenségét. Ennek lényege, hogy a földkéreg alatti mozgások következtében az afölötti földrétegek összetömörödnek, ezzel csökkentve a tengerszint feletti magasságot, a természetes folyamatot azonban gyorsítják az olyan emberi tevékenységek, mint például a talajvíz szivattyúzása, a kőolajbányászat és a túlzott sebességű építkezések.

A kutatás 33 olyan várost talált, amely évente legalább 1 centiméterrel süllyed – ez a globális tengerszint-emelkedés nagyjából ötszöröse. A leggyorsabban süllyedő városok Délkelet-Ázsiában találhatóak, a kínai Tianjin 5,22, az indonéziai Semerang és Jakarta pedig 3,96, illetve 3,44 centiméter süllyedt évente a 2015 és 2020 közötti időszakban.

A Quartz azt írja: egyes országokat már cselekvésre kényszerített a jelenség. Indonéziában például új fővárost építenek Borneo szigetén a süllyedő Jakarta helyett, és egyre több helyen kell majd „árvízálló”, gátakkal körbevett városokat tervezni. A süllyedést megállítani nem lehet, lassítani viszont igen: Jakarta 30 évvel ezelőtt még évi közel 28 centimétert süllyedt, az indonéziai kormány viszont azóta jelentősen szabályozta a talajvíz-szivattyúzást, amely az elsőszámú gyorsítója a jelenségnek.

tudatos mindennapok
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?