A reménybeli felhasználók közelében, kihasználatlan pincékben képzeli el új szociális kezdeményezését a Budapest Bike Maffia. Az egyesület egy innovatív hazai hidropóniás rendszereket fejlesztő vállalkozással lép partnerségre: a Green Drops Farms Kft. vízkultúrás eszközeivel rászoruló családok termelhetnek akár éttermek számára is friss zöldségeket a szociális érzékenység és a fenntarthatóság jegyében.
Korábbi szociális kertészeti, zöldségtermesztési projektje nyomdokain haladva vág bele egy minden szempontból új kezdeményezésbe a Budapest Bike Maffia. A pár éve hajléktalanszállók mellé telepített magaságyások, fűszerkert és szabadidős zöld sarok kialakítása és fenntartása során szerzett tapasztalataikat is felhasználva szeretnének zöldségtermesztési lehetőséget biztosítani rászoruló családok számára, mindezt a fenntarthatóság jegyében.
Havasi Zoltán, a BBM alapítója szerint a cél, hogy a részt vevő családok lehetőséget kapjanak a földművelésre, amihez oktatást is biztosítanának számukra. Az egyik csavar a történetben, hogy nem csak a hagyományos kertészet, hanem a hidropóniás növénytermesztés titkaiba is bevezetik majd őket. A másik pedig, hogy úgy szeretnének segíteni nekik, hogy saját bevételhez jussanak, és jövőképet kapjanak. A projekt keretein belül ugyanis nem csak saját maguknak termelhetnek majd, hanem akár eladásra is.
A programnak már meg is van a bázisa: egy újbudai zártkerti telek az Őrsöd-dűlőn (nem messze a budaörsi virágpiactól). Itt a csatlakozó családok saját kis parcellákat kapnak majd, amit hagyományos módszerekkel művelhetnek meg, illetve fejenként két-két hidropóniás tornyot. A kertet összejövetelekre is alkalmassá teszik, ahova akár gyerekekkel is érdemes lesz kimenni, és nem csak akkor, amikor öntözni vagy gazolni kell. "Egy zöld közösségi tér lenne."
Addig azonban még sok a tennivaló. Az elhanyagolt telket – amelyet a korábban fűszernövény-nagykereskedéssel foglalkozó, a BBM-hez közel álló, a projektben üzemeltetői szerepet vállaló Nyitray-Bieluczky László vásárolt meg, majd ajánlott fel használatra az egyesület számára – az elmúlt bő egy évben rendbetették az egyesület saját forrásaiból. Konténereket telepítettek, bevezették a szükséges infrastruktúrát, közműveket. Már csak a tavaszt várják, a hidropóniás tornyokat, és a programban részt vevő családokat: először összesen hetet.
A hét minden napjára jusson egy-egy család, ez volt a kiindulópont
– mondja az alapító, aki már egyeztetett is erről a Menedékház Alapítvánnyal, amely a kerttől nem messze üzemeltet egy rászoruló családok számára kialakított átmeneti otthont. Az ott ellátottak közül többen is érdeklődnek a lehetőség iránt.
Aztán be a városba
A BBM alapítója szerint a hidropóniás módszert itt elsajátítók számára később belvárosi vagy a sűrűbben beépített városrészekben található kihasználatlan ingatlanokban állítanának fel ilyen Green Drops Farm-féle tornyokból álló rendszereket. Havasi Zoltán önkormányzati tulajdonú pincehelyiségek hasznosításában gondolkodik, amit a BBM keretein belül intéznének.
Elképzelései szerint az ezekben a helyiségekben a jövőbe mutató technológiával megtermelt zöldségeket, salátákat, fűszereket, mikrozöldeket a közelben található vendéglátósok használhatnák fel. Az előzetes felmérések szerint lenne is rá igény. “Itt a csillagos ég a határ” – mondja az alapító.
A pláne az egészben, hogy a szociális tartalom mellett a fenntarthatóságra is nagy figyelmet fordítanak: egyrészt minimalizálják a pazarlást, a kertben például komposztálással, a belvárosi hidropóniás rendszerekkel megtermelt zöldségeket, fűszereket pedig – mivel közel lennének a felhasználási helyhez – frissen, csomagolás- és kibocsátásmentesen tudnák leszállítani a megrendelőknek, bringamaffiaként természetesen teherkerékpárral. Az alapító egyfajta szociális vállalkozást lát a jelenleg “Farm” munkanév alatt futó projektben, a pontos keretek még alakulóban vannak. Abban bízik, hogy másoknak is példát tudnak vele majd mutatni.
Az előzetes kalkulációk alapján bő harmincmillió forintból beindítani tervezett projektet részben saját forrásból, részben céges együttműködések, pályázatok, civil adományok révén finanszíroznák majd.
Zöldséget a toronyból
Hiába öntözték a növényeket a konyhakertben debreceni otthonukban, a homokos talajban elszivárgott a víz, a primőrök kiszáradtak, így kezdett alternatív megoldásokon gondolkodni Rácz Gréta és édesapja Rácz Sándor, a Green Drops Farm Kft. alapítói – meséli Rácz Gréta, a cég ügyvezetője. A fiatal vállalkozó szerint építőiparban dolgozó édesapja, aki jelenleg a cég műszaki ügyeit intézi, véletlenül találkozott a hidropóniás növénytermesztési módszerrel, és először saját maguknak kezdtek ilyen berendezéseket építeni. A kísérletezés közben látták meg benne potenciált, és úgy döntöttek vállalkozást alapítanak. Ehhez sikerrel pályáztak különböző startup-versenyeken folyamatosan fejlesztett hidropóniás rendszerükkel, díjakat nyertek, mentoráláshoz jutottak, és bekerültek olyan inkubációs körökbe, ahonnan befektetőt is sikerült találniuk, így indult a cég még 2019 közepén.
Rácz Gréta ügyvezető szerint azóta már leszállítottak 70-80 különböző kisebb-nagyobb hidropóniás tornyot ügyfeleiknek, akik között akadnak hobbikertész családanyák, háztartások, vállalkozások és éttermek, például a debreceni Ikon. “Több olyan megrendelőnk is van, aki szeretné a házi kertészkedést beépíteni mindennapjaiba, de anélkül, hogy gyomlálni, kapálni kellene” – jelezte megrendelőik motivációit.
A vállalkozás egyelőre fejlesztésre és a hidropóniás tornyok, valamint a szükséges felszerelések értékesítésére fókuszál. Kínálnak az eszközök mellé egy farmasszisztens-rendszert is, amely értesítést küld például a napi feladatok elvégzéséről, de a tervek között szerepel egy hatékonyabb kapcsolódó szolgáltatás kidolgozása is.
A hidropóniás rendszer, amelyben termőföld nélkül, tápoldatban fejlődnek a növények, persze nem csak arra jó, hogy a homokos hátsókert helyett, vagy kert hiányában is kényelmesen lehessen különböző konyhakerti növényeket termelni, hanem számos, a fenntarthatóság szempontjából is számottevő előnye van: a hagyományos növénytermesztéshez képest 95 százalékkal kevesebb vízre van szükség, termőföld nem szükséges hozzá, ahogy növényvédelmi szerek sem. Helytakarékossága révén akár a város közepén is létre lehet hozni egy kis helyi gazdaságot, ahonnan a közeli éttermet, zöldségest is el lehet látni friss, növényvédőszer-mentesen nevelt terményekkel.
Rácz Gréta szerint emellett fontos előny, hogy a felhasználási helyhez közel hozható termelés révén nem csak a termények szállításának költségei és károsanyag-kibocsátása csökken, de a frissen, rövid idő alatt a konyhapultra, majd a tányérra kerülő élelmiszer tápanyagokban is gazdagabb, mintha napokkal előtte szedték volna le, majd szállították volna a helyszínre. Az ügyvezető szerint ezt kutatások is bizonyítják.
Ezek az előnyök keltették fel a Budapest Bike Maffia figyelmét is, akikkel már körvonalazódik az együttműködés, amiben a vállalkozás is fantáziát lát.
A vízkultúrás növénytermesztés még nem annyira ismert Magyarországon, szeretnénk elérni, hogy ez megváltozzon
– mondja Rácz Gréta, aki szerint a cégben mostanra szereztek annyi tapasztalatot, jutottak olyan tudásszintre és kapacitásra, hogy nagyobb projektek kivitelezésébe is bele tudjanak vágni. “Ha szólnak, hogy mehet a projekt, akkor megyünk és csináljuk.”
Az általuk gyártott hidropóniás tornyokban 6-7 féle salátát, leveles zöldségeket, mángoldot, céklát, fodros kelt, spenótot, sóskát, pak choit, illetve a bazsalikomtól kezdve a citromfűn át a korianderig különböző fűszernövényeket is lehet termeszteni, de eperrel és kisebb növésű koktélparadicsommal is sikerrel próbálkoztak. A vendéglátásban rendkívül keresett mikrozöldek termesztésére is kitűnően alkalmas a rendszer az ügyvezető szerint.
Aki vállalkozásban gondolkodik, az bérleti díjtól, helyszíntől, beszállítótól függően kell kalkuláljon azzal, hogy mikorra jöhet vissza a rendszerbe befektetett összeg. Az átlagos adatokkal számolva 2,5-3 éves megtérülési időt becsülnek.
Persze felvetődik a kérdés, hogy egy pincehelyiségben vagy szobában, kevés közvetlen napfénnyel vagy annak hiányában, talaj nélkül miként lehet ízletes zöldségeket termeszteni, de Rácz Gréta szerint a rendszert úgy fejlesztették, hogy minden további nélkül megoldható: a steril kőzetgyapotba helyezett magvakról kihajtó növényeket nem csak vízzel, hanem megfelelő tápoldattal – ennek is meg van a receptje, és ízletes növényt eredményez –, és ha kell, mesterséges fénnyel látják el. A steril környezetnek köszönhetően nincs szükség növényvédő vegyszerekre, így könnyebben lehet a piacon magasabb áron is értékesíthető, organikus zöldségeket termeszteni.
hvg360 - Hetilap: Havasi Zoltán
Havasi Zoltán ¬ Megszállott biciklisként hogyhogy gyalog érkezett erre a beszél getésre? Eddig tényleg mindig és mindenhova biciklivel jártam, de ezen a télen valam ié rt elkényelmesedtem. De elkezdtem edzőterembe járni, olyan rosszul éltem meg azt, amikor a főpolgármestertől átvettem a Városháza jelképes kulcsát.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
"Nem terézanyák vagyunk, hanem melósok, ha segítségről van szó"
Közelgő tél, sötét lakás: hogyan lehet ide burjánzó kertet varázsolni?
Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot
Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.