A szennyezett víz egy alagúton keresztül jutna el a tengerig.
A földrengésben megrongálódott fukusimai atomerőmű területén rengeteg, mintegy 1,3 millió tonnányi szennyezett vizet tárolnak, ami óriási költség: a folyamat éves szinten több mint 284 milliárd forintnak megfelelő jent emészt fel. Emellett a rendelkezésre álló hely drasztikusan csökken.
Ezért is találták ki a japán szakemberek, hogy a vizet egy erre a célra létrehozott útvonalon a tengerbe vezetik. A Reuters nemrég arról írt, hogy a japán kormány ezt 2023 tavaszától szeretné lebonyolítani, és ezzel összesen 1 millió tonna szennyezettnek minősített vizet szeretne a tengerbe folyatni.
A víz átesett az ilyenkor kötelező szűréseken, így a japánok szerint teljesen biztonságos. Ennek ellenére nem közvetlenül juttatnák a tengerbe, hanem egy víz alatti alagúton keresztül, a partoktól nagyjából egy kilométernyi távolságra és viszonylag mélyen.
A japán kormányzat, illetve az erőmű fenntartójának különös terve azonban így is komoly vitákat szült, és többek közt a halászok, környezetvédők is tiltakoztak ellene. Ők ugyanis meg vannak róla győződve, hogy a művelet jelentős veszélynek teszi ki a tengeri élővilágot.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
A fukusimai baleset óta most először indítottak be egy több mint 40 éves reaktort
Házisertés-vaddisznó hibridek jelentek meg a fukusimai atomerőmű környékén
Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot
Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.