A fukusimai baleset 2011-ben történt.
Japán szakemberek szerdán újraindították az ország nyugati részén fekvő Fukui prefektúrában lévő Mihama atomerőmű harmadik reaktorát – jelentette be az MTI szerint a létesítményt üzemeltető Kansai Electric Power Company energiaszolgáltató konszern.
Az erőmű a tervek szerint június 24-én éri el az úgynevezett kritikus állapotot, ami azt jelenti, hogy elérik azokat a feltételeket, amelyek mellett fenntartható a láncreakció az atomerőműben. A reaktor teljesítményét ezután fokozatosan növelik. Ezzel párhuzamosan a szakemberek elvégzik az összes rendszer teljes biztonsági ellenőrzését. A kereskedelmi áramtermelést július végére érik el.
A 780 megawatt teljesítményű mihamai reaktort 1976-ban helyezték üzembe. A 2011-es, a Fukusima-1 atomerőműben történt baleset óta ez az első alkalom, hogy a hatóságok engedélyezték egy több mint 40 éve működő erőmű újraindítását.
A tíz éve történt baleset miatt Japán megszigorította a nukleáris létesítményekre vonatkozó követelményeket. Szigorúbb ellenőrzésnek kell alávetni a létesítményeket, a maximális élettartam az építéstől számított 60 évre hosszabbítható meg. A baleset előtt az atomenergia Japán energiaegyensúlyának mintegy 30 százalékát tette ki. Az ideiglenes kényszerű leállás következtében a terhelés nagy része a hőerőművekre hárult.
Jelenleg Japánban két reaktor termel energiát a Genkai atomerőműben, és egy másik a Szendai atomerőműben; a többi létesítmény biztonsági ellenőrzése folyamatban van. A kormány arra számít, hogy a közeljövőben folytatja az atomerőművek részleges újraindításának politikáját.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.