A Hyalomma kullancs többféle veszélyes kórokozót képes hordozni.
Az ELKH Ökológiai Kutatóközpont (ÖK) által tavasszal indított Kullancsfigyelő program révén azonosították be a második példányt az itthon nem őshonos Hyalomma kullancsból – áll az intézmény szerdai közleményében.
A kullancsot Bács-Kiskun megyében egy szarvasmarháról gyűjtötte be gazdája. Ez az egyed a Hyalomma rufipesnek egy példánya. Szeptemberben Vas megyében, egy kutyán észleltek egy, a Hyalomma marginatum fajhoz tartozó példányt.
A közleményben azt is írják, hogy több hírportálon tévesen a tarka pajzsú, kutyákon gyakori Dermacentor kullancs képe jelent meg Hyalomma kullancsként. Dr. Földvári Gábor, a kutatás vezetője ezért ismét felhívta a figyelmet arra, hogy a Hyalomma kullancsok háti felületét egyszínű sötét pajzs borítja.
A nagyméretű, csíkos lábú kullancs többféle veszélyes kórokozót is képes hordozni és terjeszteni, köztük a krími-kongói vérzéses lázat okozó vírust – írták.
Az ÖK kutatói továbbra is kiemelten kérik a kutya-, ló- és szarvasmarhatartókat, hogy az észlelt kullancsokat a megszokottnál tüzetesebben figyeljék meg, hogy nem találnak-e Hyalomma egyedet.
(Nyitóképünkön a Hyalomma kullancs)
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot
Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.