A Hyalomma kullancs többféle veszélyes kórokozót képes hordozni.
Az ELKH Ökológiai Kutatóközpont (ÖK) által tavasszal indított Kullancsfigyelő program révén azonosították be a második példányt az itthon nem őshonos Hyalomma kullancsból – áll az intézmény szerdai közleményében.
A kullancsot Bács-Kiskun megyében egy szarvasmarháról gyűjtötte be gazdája. Ez az egyed a Hyalomma rufipesnek egy példánya. Szeptemberben Vas megyében, egy kutyán észleltek egy, a Hyalomma marginatum fajhoz tartozó példányt.
A közleményben azt is írják, hogy több hírportálon tévesen a tarka pajzsú, kutyákon gyakori Dermacentor kullancs képe jelent meg Hyalomma kullancsként. Dr. Földvári Gábor, a kutatás vezetője ezért ismét felhívta a figyelmet arra, hogy a Hyalomma kullancsok háti felületét egyszínű sötét pajzs borítja.
A nagyméretű, csíkos lábú kullancs többféle veszélyes kórokozót is képes hordozni és terjeszteni, köztük a krími-kongói vérzéses lázat okozó vírust – írták.
Az ÖK kutatói továbbra is kiemelten kérik a kutya-, ló- és szarvasmarhatartókat, hogy az észlelt kullancsokat a megszokottnál tüzetesebben figyeljék meg, hogy nem találnak-e Hyalomma egyedet.
(Nyitóképünkön a Hyalomma kullancs)
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Lovas Rozi: Forgattam még egy nagyjátékfilmet, nulla forint gázsiért. Úgy fogom fel, ez a mi lázadásunk
Kiugróan jót csinálni nem lehetőség, hanem az életben maradáshoz szükséges feltétel – mondja a barátaival független színházat, a Loupe Színházi Társulást alapító Lovas Rozi, aki Herendi Gábor állami támogatás nélkül készült, Futni mentem című filmjében szerepel.