Egészen megindító volt látni, ahogy Alok Sharma mélységes sajnálatát fejezte ki azért, amiért a glasgow-i klímacsúcs egyik legfontosabb vállalását nem sikerült keresztülvinni.
Vegyes érzelmekkel ért véget a Glasgow-ban megrendezett ENSZ-klímakonferencia (COP26) 197 ország részvételével, mivel bár történtek előrelépések a klímaváltozás elleni harcban, mindez még mindig nem elég ahhoz, hogy másfél fokon tartsuk a globális átlaghőmérséklet emelkedésének mértékét. A szombaton este megszületett glasgow-i klímaegyezmény egyik fájó pontja, hogy az utolsó pillanatban a nagyhatalmaknak nem sikerült megállapodniuk a szénalapú energiatermelés kivezetéséről (phase out), csupán a szénalapú energiatermelés csökkentése (phase down) került bele a megállapodás szövegébe.
Erre az erősen kompromisszumos módosításra szombaton került sor Kína és India nyomására. Drámai pillanat volt, amikor a sokaknak csalódást okozó változtatásért a COP26 elnöke, Alok Sharma elnézést kért, szinte elcsuklott a hangja a mondandója végén. "Hadd kérjek elnézést minden delegálttól azért, ahogy ez a folyamat lezajlott, és mélységesen sajnálom. Megértem a mély csalódottságot, de azt gondolom, ahogy önök is tudják, életbevágóan fontos, hogy ezt a csomagot megvédjük" - fogalmazott.
Az alábbi videón 2:15 percnél látható az elnöki beszédnek az ide vonatkozó része:
Elfogadták a Glasgow-i klímaegyezményt, aki sokat várt, csalódott lesz
Volt, aki nagy elvárásokkal várta a Glasgow-i klímacsúcs végét, mások emelni igyekeztek a tétet, de úgy tűnik, ezeknek nem felelt meg az ENSZ 26. klímakonferenciája. Megkötöttek néhány ígéretes megállapodást, de a kibocsátás-csökkentési vállalások szerények maradtak, és a záróegyezményt is felpuhították.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát
A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.