Budapesten is egészségtelen a levegő.
Országszerte számos településen, köztük Budapesten, tovább nőtt a légszennyezettség. Már négy településen veszélyes a levegőminőség a magas szállópor-koncentráció miatt - derül ki a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) által szombaton közölt adatokból.
A levegő szennyezettségének egészségügyi értékelése egy index alapján történik. Négy szintet különítenek el: kék (elfogadható), zöld (kifogásolt), narancssárga (egészségtelen), piros (veszélyes). Az NNK térképén szombaton - az előző napi kettőhöz képest - már négy települést jelöltek piros színnel: Kazincbarcikát, Sajószentpétert, Nyíregyházát és Dorogot.
Budapest, Százhalombatta, Tatabánya, Várpalota, Putnok, Miskolc, Oszlár és Debrecen levegőjét egészségtelennek minősítették. Emellett további tizenegy, mérőállomással rendelkező településen kifogásolt a levegőminőség a szálló por miatt.
A levegő minősége különösen az északkeleti országrész városaiban kedvezőtlen, ott továbbra is a tájékoztatási küszöbérték fölött, sőt esetlegesen a riasztási küszöbérték környékén alakulhat a szálló por (PM10) koncentrációja. A lengedező, időnként élénk délkeleti szél hatására viszont előbb a Győr-Baja vonal környezetében, később az Észak-Dunántúl más részein is javuló tendencia kezdődhet - írta a meteorológiai szolgálat.
Az NNK pénteken arra figyelmeztetett, hogy a rossz levegőminőség miatt a légzőszervi betegségben szenvedők tünetei súlyosbodhatnak. Ahol veszélyes a levegőminőség, ott azt tanácsolják hogy a gyerekek, a várandós nők, az idősek, a krónikus légzőszervi, illetve szív- és érrendszeri betegségben szenvedők kerüljék a szabadban történő tartózkodást.
Az NNK azt kéri, mellőzzék a helytelen fűtési módok alkalmazását, valamint a zöldhulladék égetését.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb
A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?