A közel kéttucatnyi növény és állatfajt még az 1960-as években sorolták a veszélyeztettek közé, ma már egy példányt sem találni belőlük az országban.
Az amerikai kormány kihaltnak nyilvánít 23 növény- és állatfajt, az Amerikai Hal-és Vadvédelmi Szolgálat szerdán jelenti be a döntést hivatalosan.
A fajok között a legismertebb a királyharkály: egy-egy egyedének meg nem erősített felbukkanása az elmúlt évtizedekben több sikertelen kutatáshoz is vezetett Arkansas, Louisiana, Mississippi és Florida mocsaraiban. A másik ismertebb faj az Alabama és Mississippi folyóiban őshonos Pleurobema marshalli folyami kagyló, amelyet egykori azonosítása után soha többé nem találtak a kutatók.
A kihalásokat számos tényező okozza, többek között a fajok élőhelyéül szolgáló térségek túlzott fejlesztése, a vízszennyezés, az erdőirtás, az invazív fajok megjelenése, a gyűjtők általi kereslet miatti vadászat.
Mind a 23 fajnak volt bizonyos esélye a túlélésre, amikor az 1960-as évek elején a veszélyeztetettek közé sorolták őket. A listáról azóta csupán 11 fajt távolítottak el kihalás miatt, és 54-et azért, mert populációi növekedni kezdtek. Utóbbiak között van a fehérfejű rétisas, a barna pelikán és a hosszú szárnyú, más néven púpos bálna.
Világszerte 902 fajt tartanak kihaltként nyilván, tényleges számuk azonban jóval magasabb lehet, mivel egyes fajokat soha nem is azonosítottak.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Kongatják a vészharangot, kihalhatnak a koalák Ausztráliában
Kihalhatnak a komodói varánuszok
Sötétszélcsend – mi a valódi oka, hogy Magyarországon volt Európa-szerte a legmagasabb a tőzsdei áramár?
Novemberben újra nagyot szólt az úgynevezett sötétszélcsend. Európa jelentős részén hirtelen kilőttek a másnapi tőzsdei áramárak, ilyenkor Magyarországon különösen nagy a drágulás. Az árrobbanás fő oka, hogy ilyenkor – napfény és szél híján – leáll Németország óriási megújulóerőmű-parkja. A szakértő szerint ilyenkor itthon szeretnek Németországra és a zöldpolitikára mutogatni, miközben igazából nálunk van a probléma, a mi régiónkban nincs elég kapacitás. A rossz hír az, hogy időről időre újra beáll a sötétszélcsend, és lesz miatta tőzsdei árrodeó, miközben a jelenség annál bonyolultabb, hogy el lehessen intézni egy sima németezéssel.