A világ legnagyobb gyíkjának tartott komodói varánuszokból is egyre kevesebb példány él a klímaváltozás miatt átalakuló élőhelyük és az emberek pusztító tevékenysége miatt.
Veszélyeztetett minősítést kapott a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) állatfajok veszélyeztetettségére vonatkozó, ún. vörös listáján a komodói varánusz, vagy más néven komodói sárkány – számolt be a hírről a Guardian. Az elmúlt 20 év során ez az első alkalom, hogy a komodói varánuszok státusza változott, a sebezhető kategóriából tették át eggyel rosszabb csoportba.
A komodói varánusz néhány kisebb indonéz szigeten él csak. Viszonylag későn, 1911-ben fedezték fel, amikor egy pilóta, gépe meghibásodása miatt a Komodó-sziget mellett szállt tengerre: ő volt az első európai, aki látta az óriásgyíkot.
A varánusz akár 3 méter hosszúra és akár 150 kilósra is megnőhet. Csúcsragadozónak tekinthető, természetes ellensége nincs is. Ráadásul a harapása halálos: még ha el is menekül az áldozata, a harapás miatt a szervezetébe került mérgező nyál miatt a varánusz áldozata nagy eséllyel meghal pár napon belül.
Az óriásgyíkok a nyílt szavannán, az erdők mellett élnek és ritkán mennek a tengerszint feletti 700 méteres magasság fölé. Az elmúlt 45 évben azonban az élőhelyük 30 százaléka víz alá került a klímaváltozás következtében emelkedő tengerszint miatt. Nem csak, hogy nem találnak más élőhelyet maguknak, de a meglévőben is súlyos károkat az okoz az emberi tevékenység.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Kihalás fenyegeti az Amazonasban honos édesvízi delfineket
Ne szelfizzenek majmokkal! – kérik az állatvédők a tudósokat
Vigyázat, feléled a jövőd! – A kormány arra épít, hogy sikerül költekezésre bírni az óvatoskodó országot
Több a látszat, mint a valódi költségvetési támogatás: a kormány az üzleti szektor beruházásait és a háztartások költekezését noszogatja – így jellemezhető az a gazdaságpolitikai akcióterv, amelytől a miniszterelnök „fantasztikus, nagyszerű, példátlan” történéseket vár jövőre.