A vízen lebegő gazdaság az éghajlatváltozás elleni harc jegyében jött létre.
Az éghajlatváltozás elleni harc megsegítésére és az „állattenyésztés jövőjének” demonstrálására hozták létre a világ első vízen lebegő gazdaságát, egy tehenészetet Hollandiában. A rotterdami kikötőben magasodó háromemeletes üveg- és acélszerkezet felső szintje a jószágok birodalma, középen készítenek sajtot, joghurtot és vajat az állatok tejéből, a legalsó szinten pedig a sajtérlelés zajlik.
„A bolygóra óriási nyomás nehezedik” – mondta a 60 éves Minke van Wingerden, aki a férjével, Peterrel együtt vezeti az úszó gazdaságot. Peter és Minke azzal a céllal nyitották meg 2019-ben a tehenészetet, hogy „behozzák a vidéket a városba”, növeljék a fogyasztói tudatosságot és mezőgazdasági területet alakítsanak ki.
Európában Hollandiában az egyik legmagasabb az éghajlatváltozásért felelős gázok egy főre jutó kibocsátása és óriási problémát jelent a mezőgazdasági emisszió, különösen a tejtermékek szektorában, méghozzá a tehenek metánkibocsátása miatt. Mindez a kibocsátás hozzájárul a tengervízszint emelkedéséhez – miközben Hollandia területének egyharmada már most a tengerszint alatt van –, tovább csökkentve a szárazföldi területeket a világ egyik legsűrűbben lakott országában.
„A vízen vagyunk, így a gazdaság együtt mozog az árapállyal és akár két méter magasra is felemelkedik. Áradás esetén is tudjuk folytatni a termelést” – jegyezte meg Minke van Wingerden.
A fenntarthatóság jegyében a gazdaság teheneit speciális keverékkel etetik: a mixet alkotó szőlő egy élelmiszerbankból, a gabona egy helyi sörfőzdéből, a fű a helyi golfpályákról és a fociklubból származik, ezzel megspórolva az állatok hagyományos takarmányának előállításával együtt járó hulladékot és károsanyag-kibocsátást. A tehenek végtermékét kerti használatra feldolgozzák, a vizeletüket megtisztítják és az itatásukra használt vízként újrahasznosítják. Az istállót szegélyező több tucat napelem elegendő energiát termel a gazdaság működtetéséhez. A teheneket (Meuse-Rhine-Yssel fajta) robotok fejik. A termékeket egy út menti boltban árulják, valamint a városi éttermeknek elektromos járműveken szállítják ki őket.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Ez a július volt a legmelegebb hónap a Földön, amióta mérik
A világ fafajainak harmadát a kihalás veszélyezteti
Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát
Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.