Hosszú távon is megmaradnak azok a káros hatások, amelyeket ausztrál kutatók figyeltek meg a Prozac hatóanyagával szennyezett vízben lévő halaknál.
Megváltozik a szivárványos guppik viselkedése, ha hosszú ideig az antidepresszánsokban, például a Prozac-ban található, fluoxetinnel szennyezett vízben élnek – számolt be a Qubit.hu a perth-i Nyugat-Ausztráliai Egyetem viselkedésökológia-kutatóinak eredményeiről.
A tudósokat régóta foglalkoztatja, milyen hatással vannak a vízi élővilágra a gyógyszermaradványok, amelyeket a szennyvíztisztító telepeken sem tudnak a vízből kiszűrni.
Két éven és hat generáción keresztül vizsgáltak 3600 guppit az ausztrál tudósok. A kutatás egyik vezetője, Giovanni Polverino azt mondta, a nagyon szennyezett vízben lévő halak mintha zombikká váltak volna a gyógyszertől: az egyedek közti viselkedésbeli különbségek a felére csökkentek.
A kutatók szerint ez több szempontból is rossz hír: egyrészt nem válnak ellenállóvá a gyógyszerrel szemben a halak, és hosszú ideig fennmarad a hatás. Ráadásul felmerül annak is a veszélye, hogy a csökkent aktivitás miatt nagyobb eséllyel válnak ragadozók áldozataivá, nehezebben szereznek táplálékot és romlanak az esélyeik a párszerzés – és így a faj fenntartása - során is.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Oroszlánfókák utaztak egy ausztrál hajó orrán
Ha az emberek nem hagyják, az oroszlánmajmocskákat oltják be Brazíliában sárgaláz ellen
Inflációkövető adóemelés, dráguló bankolás, bonyolódó ügyintézés – így változik az élet 2025-től
Elkezdődött az új év, és vele rengeteg új szabály is élesedik január 1-jén. Mostantól a nyugdíjra félretett pénzt el lehet költeni lakásra, megemelnek több adót, de a napelemesek is készülhetnek változásra. Mutatjuk, milyen új szabályokkal kell megismerkednünk 2025-ben.