Hosszú távon is megmaradnak azok a káros hatások, amelyeket ausztrál kutatók figyeltek meg a Prozac hatóanyagával szennyezett vízben lévő halaknál.
Megváltozik a szivárványos guppik viselkedése, ha hosszú ideig az antidepresszánsokban, például a Prozac-ban található, fluoxetinnel szennyezett vízben élnek – számolt be a Qubit.hu a perth-i Nyugat-Ausztráliai Egyetem viselkedésökológia-kutatóinak eredményeiről.
A tudósokat régóta foglalkoztatja, milyen hatással vannak a vízi élővilágra a gyógyszermaradványok, amelyeket a szennyvíztisztító telepeken sem tudnak a vízből kiszűrni.
Két éven és hat generáción keresztül vizsgáltak 3600 guppit az ausztrál tudósok. A kutatás egyik vezetője, Giovanni Polverino azt mondta, a nagyon szennyezett vízben lévő halak mintha zombikká váltak volna a gyógyszertől: az egyedek közti viselkedésbeli különbségek a felére csökkentek.
A kutatók szerint ez több szempontból is rossz hír: egyrészt nem válnak ellenállóvá a gyógyszerrel szemben a halak, és hosszú ideig fennmarad a hatás. Ráadásul felmerül annak is a veszélye, hogy a csökkent aktivitás miatt nagyobb eséllyel válnak ragadozók áldozataivá, nehezebben szereznek táplálékot és romlanak az esélyeik a párszerzés – és így a faj fenntartása - során is.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Oroszlánfókák utaztak egy ausztrál hajó orrán
Ha az emberek nem hagyják, az oroszlánmajmocskákat oltják be Brazíliában sárgaláz ellen
Helycsere a HVG egyetemi rangsorának élén: a BME megelőzte az ELTE-t, felért a dobogóra az SZTE
A BME lett a legjobb egyetem a HVG legfrissebb felsőoktatási rangsorában. A sokféle metszetben elkészített toplistákon szereplő intézmények vezetői sérelmezik az oktatási és tudományos Huxitot, és leghőbb vágyuk, hogy bekerüljenek a nemzetközi ligákba.