Tudósok egy csoportja a brazil arany oroszlánmajmocskákat oltja be sárgaláz ellen, hogy óvják a populációt, másrészt megakadályozzák, hogy a vírus az emberre is átterjedjen.
Évente 200 ezer ember betegszik meg Brazíliában a sárgaláz miatt, és 30 ezren halnak bele a betegségbe, amelynek 15 százalékos a fertőzés halálozási aránya, de régóta létezik ellene hatékony védőoltás. A majmoktól kiinduló, moszkitók által terjesztett sárgaláz-járványt épp ezért a tudósok az állatok beoltásával fékeznék meg – számolt be a hírről a BBC.
Az országban ugyanis az elmúlt években egyre több megbetegedés fordult elő. Megoldás lenne a védőoltás, amiből azonban egyrészt nincs is elég, másrészt az emberek sem bíznak benne.
Tudósok ezért az arany oroszlánmajmocskákat oltanák be, amelyek kevesebben is vannak, mint az emberek, ráadásul veszélyeztetett faj. Így az oltással nem csak a populációt óvnák meg, de azt is megakadályoznák, hogy a vírust hordozó majmokról szúnyogcsípéssel átterjedjen a sárgaláz az emberekre.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Akár a Margit-szigetről is kitörhetne a következő világjárvány?
Rosszabb hatással lehetnek a túrázók az állatok élőhelyeire, mint a fakivágás
„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?
Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?