Bár korábbi klímamodellekre rácáfoltak most tudósok, az eredmények egyeznek abban, hogy az emberi tevékenység és a kibocsátás csak tovább rontja az amúgy is egyre melegedő éghajlatot.
Folyamatosan egyre melegebb lett a Föld éghajlata az elmúlt 12 ezer évben, és erre a melegedésre az emberi tevékenység csak még inkább rájátszott – számolt be a Guardian egy, a Nature-ben megjelent kutatás eredményeiről.
A korábbi éghajlati modellek szerint a legutóbbi jégkorszak óta nem folyamatosan nőtt a hőmérséklet, hanem 6000 évvel ezelőtt volt egy emelkedés, amit egy lehűlés követett, egészen addig, amíg az ipari forradalom kezdetével el nem kezdett nőni a szén-dioxid-kibocsátás.
A tudósok különböző kövületek héját vizsgálták meg, amely szintén „árulkodik” az éghajlatról, és a legújabb kutatásuk során arra az eredményre jutottak, hogy egyre csak melegszik a hőmérséklet a Földön, mióta csak beléptünk a holocén korszakba.
Ez elmondásuk szerint azért fontos, mert a modern, ember okozta globális felmelegedés csak még inkább rásegít az amúgy is melegedő éghajlatra.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Majdnem félmillió emberéletet követeltek az időjárási szélsőségek az elmúlt húsz évben
Több mint kétszer olyan gyorsan olvad a Föld jege, mint 30 éve
„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?
Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?