Nemsokára zöld jelzést kaphat a tücsök, a sáska és a gyászbogár is. A többi már a tagállamokon áll.
Emberi fogyasztásra alkalmasnak minősítette az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság (EUFSA) a közönséges lisztbogár lárváját, azaz a lisztkukacot – írja a Guardian. A rovart egy olyan francia vállalat engedélyeztetési kérvénye nyomán vizsgálta az uniós hatóság, amely rovarokból állít elő ételeket.
Ügynökségünk tudományos szakvéleménye támogatja azokat az uniós és nemzeti döntéshozó szerveket, melyek e rovarlárvából előállított élelmiszeripari termékek európai piacokon való engedélyezéséért felelősek
– idézi az olaszországi Parmában működő uniós ügynökség közleményét az MTI. A lisztkukac testét proteinek, zsírok és rostok alkotják. Szárítva állítólag mogyoróra emlékeztető íze van, de a legtöbbször valószínűleg lisztté őrölve lehet majd találkozni vele. Fogyasztása csak azoknak nem ajánlott, akik allergiásak a poratkákra, vagy a rákfélékre.
Az EFSA ajánlását követően az Európai Bizottság és az EU tagállamainak feladata a lisztbogár lárvájának uniós szintű élelmiszeripari felhasználására vonatkozó jóváhagyás megadása. Összesen 15 rovar élelmiszeripari felhasználását vizsgálja a hatóság, melyek közül a Guardian szerint négy elbírálása már az utolsó fázisban tart. Így hamarosan zöld jelzést kaphat a tücsök, a sáska és a gyászbogár is.
A rovarok Európában ugyan nem képezik az étrend részét, azonban világszerte milliárdok esznek rendszeresen ilyesmit. A rovarokból készült élelmiszerek számos előnnyel bírnak a fenntarthatóság szempontjából, így például környezetkímélően és alacsony károsanyag-kibocsátás mellett lehet előállítani őket. Előnyük az is, hogy olcsóak.
Étkezési céllal rovarokat forgalmazni ma Magyarországon lényegében törvényen kívüli tevékenységnek számít, azonban arról már a hvg.hu is beszámolt, hogy a tudományos kutatások előremutató eredményei, a robbanásszerűen fejlődő nemzetközi piac és a csillapíthatatlan gasztronómiai érdeklődés hamarosan elsöpörheti a tiltást.
Attól, hogy undorodik tőle, a rovar tökéletes étel
Étkezési céllal rovarokat forgalmazni ma Magyarországon lényegében törvényen kívüli tevékenységnek számít, a tudományos kutatások előremutató eredményei, a robbanásszerűen fejlődő nemzetközi piac, és a csillapíthatatlan gasztronómiai érdeklődés viszont hamar elsöpörheti a tiltást. Arról nem is beszélve, hogy rovart fogyasztani nem csupán egészséges és fogyókúrás, hanem környezetkímélő is.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Miért ne ennénk rovarokat?
"Kétmilliárdan rendszeresen esznek rovarokat – a többieknek még egy kis biztatásra van szükségük"
Pisszeghet, sípolhat, szisszenhet és pöföghet a befőttesüveg, de pont ez a jó: így fermentáltunk savanyú káposztát
Csodás vitamin- és tápanyagbombával kényeztethetjük a mikrobiomunkat a téli ínség idején, ha fermentált ennivalókat fogyasztunk. Többek között savanyú káposztát is készíthetünk ezzel a módszerrel – elmondjuk, hogyan érdemes csinálni lépésről lépésre, mit kell tudni a sózásról, fűszerezésről, hogyan kombináljuk az alapanyagokat, és mire figyeljünk különösen az erjesztés során.