Zhvg hvg.hu 2020. december. 10. 17:50

Fordulópont: már többet nyom a Földön a műanyag, mint az élőlények

Egy ember egy hét alatt több mesterséges anyag létrehozásáért felelős, mint a saját testsúlya.

Zhvg
Friss cikkek a témában

Műanyagok, fémek, beton és aszfalt: az emberek által létrehozott anyagok most már túlsúlyban vannak a Földön a természetes biomasszához, annak növényzetéhez képest – figyelmeztet egy, a Nature-ben megjelent kutatás, amelyről a Guardian számolt be. A tudósok 1900-tól napjainkig vizsgálták meg, mekkora lábnyoma is van az ember által létrehozott anyagoknak. 2020-ra pedig a mesterséges anyagok túlsúlyba kerültek a Földön.

A kutatás során az emberek által létrehozott anyagok mennyiségét vizsgálták meg: így főként a betont, a fémeket, a műanyagot, a téglát és az aszfaltot. Ezek aránya, az egyre csak gyorsuló fogyasztás és a városok fejlődése mostanra elnyomja a Föld biomasszáját.

Arra is figyelmeztettek, hogy mostanra csak a műanyagok tömege nagyobb, mint az összes földi és vízi élőlényé súlya együttesen.

A 20. század elején az ember által alkotott anyagok még csak a biomassza 3 százalékát tették ki tömegben. Míg 1900-tól enyhén csökkent a biomassza aránya, az ember által alkotott anyagoké egyre nagyobb sebességgel nőtt: mégpedig évente 30 gigatonnával (ez 30 milliárd tonnának felel meg).

A tudósok szerint az emberiség „bélyege” 20 évente a duplájára nő. A robbanásszerű növekedést pedig többnyire háborúkhoz és gazdasági válságokhoz köthetjük a kutatók szerint.

Ha ezt az emberekre vetítjük le, akkor ezt a tudósok úgy szemléltetnék, hogy egy ember egy hét alatt több mesterséges anyag létrehozásáért felelős, mint a saját testsúlya. Bár a mezőgazdaságnak egyre több termőterületre van szüksége, a tudósok arra hívták fel a figyelmet, hogy az erdőirtások volumene ezt abszolút felülírja.

tudatos mindennapok
Hirdetés