Tudósok felfedezték, miként riasztják el a méhek azokat a gyilkos darazsakat, amelyek egész kolóniákat képesek kiirtani.
Ádáz háború zajlik a méhek és az Ázsiából behurcolt lódarazsak között, amelyek néhány óra alatt képesek kiirtani egy teljes méhkolóniát, majd a kaptárban maradt lárvákkal etetik saját kicsinyeiket. Amerikai kutatók most rájöttek, hogyan harcolnak a méhek az ellenségeikkel: állati ürülékből készült galacsinokat tapasztanak a kaptárakra, hogy elriasszák őket – adta hírül a The Guardian.
Szakemberek korábban is vizsgálták már a méhek védekezési módszereit, köztük azt, hogy tömegesen támadtak rá a lódarazsakra. Az új fegyverük a tudósokat is meglepte, mivel a méhek híresen higiénikus, tiszta állatok hírében állnak.
Egyelőre a kutatók sem értik, hogy az ázsiai lódarazsak miért undorodnak az ürüléktől.
A lódarazsak elsősorban Kanadában és az Amerikai Egyesült Államokban okoznak gondot, ahol tavaly jelentek meg nagyobb számban, de már Európában is jelen vannak, és az itteni méhkolóniákat sem kímélik.
A tudósok arra is felhívták a figyelmet, hogy az európai méhek egyelőre nem fejlesztettek ki semmilyen védekezési mechanizmust új ellenségeik ellen.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Találtak egy fészket Amerikában, 500 gyilkos óriásdarázs volt benne
Szkafanderes tudósok szippantották ki az első ismert amerikai lódarázsfészket - fotók
Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot
Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.