Az invazív növények nem csak az árvizek kockázatát növelik, de allergiát is okoznak.
Az agresszíven terjedő invazív növényfajokról csinálnak internetes térképet a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) kutatói és az Agrártudományi Kutatóközpont szakemberei – olvasható az SZTE honlapján. Arra is kitértek, hogy a hazai természetvédelem jelenlegi legnagyobb kihívása a biológiai invázió.
Arról szeretnének a szakértők információt gyűjteni, hogy merre terjed például a selyemkóró, a keskenylevelű ezüstfa, az aranyvessző, a gyalogakác, a bálványfa és az akác. Bár a nevük alapján nem hangzanak olyan veszélyesnek, számos gondot okozhat a terjedésük. A tudósok szerint nem csak az élőhelyek megőrzése és az őshonos fajok védelme miatt van szükség arra, hogy visszaszorítsuk az agresszíven terjedő növényeket, hanem egészségügyi szempontból is fontos.
Példaként a parlagfüvet hozták fel: ez a legismertebb, külföldről behurcolt invazív növényfaj, azonban más invazív növények pollenje is allergén.
Az idegenhonos növények ráadásul az utóbbi években elszaporodtak az árterekben, emiatt pedig sokkal inkább árvizektől kell tartanunk.
A kutatók a földfelszíni adatokat műholdas és távérzékelési adatokkal, drónfelvételek térinformatikai elemzésével is kiegészítik, ezenfelül a természetjárók és természetvédelmi civil szervezetekkel mellett egy mobilapplikáción keresztül mindenki részvételére számítanak.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Elkészült az ország poloskatérképe, amiből kiderül, sok helyen még a csapból is poloska folyik
A legjobb fegyver a poloska ellen: a szúnyogháló és a mobiltelefon
Orosz olajból készült termékek az EU-ban: napokon belül lejárhat a szankció alóli felmentés, piacot veszthet a Mol
Tilos az unión belül orosz olajból finomított áruval kereskedni, kivéve, ha a Mol szlovák leánycége vagy, és Csehországnak adsz el. Ennek a felmentésnek viszont december ötödikén vége, hacsak meg nem hosszabbítják. Mennek már a tárgyalások, de már a felállás sem világos: Szlovákia és a Mol nagyon akarja az újabb egyévnyi mentességet, Csehország viszont hallgat.