Ugyanannyira tisztítja a levegőt a szmogtól egy új falfestmény Varsóban, mint ha elültettek volna 780 fát.
A bilbaói Guggenheim múzeum reklámhordozóinak bevonása mellett egy nagy méretű varsói felfestményhez is olyan festéket vettek alapul, amivel tisztítani lehet a levegőt – számol be a fejlesztésről az Octogon.hu.
A levegőt tisztító anyagot a NASA fejlesztette ki: a megoldás a fotokatalízisen alapul. Ez egy, a napfény által kiváltott katalitikus folyamat, mely során a levegőben lévő oxigén és vízgőz a káros anyagok egyfajta tisztítószerévé alakul. Ezen az eljáráson alapszik az a festék, amit a felfestményhez is használtak.
Szakértők szerint különösen hasznosnak bizonyul ez a módszer olyan városi területeknél, amelyeket például nem lehet fákkal beültetni: Varsóban két lengyel művész, Dawid Ryski és Maciek Polak készített ilyen festékkel képet, a Converse City Forests projekt részeként egy forgalmas helyen, a Politechnika metróállomás mellett.
A projekt keretében a kezdeményezést az amerikai Converse cipőgyártó cég indította el, 13 művésszel együttműködve nemcsak Varsóban, hanem további 11 nagyvárosban, így például Sydney-ben, Sao Paulóban, Limában és Bogotában is szeretnék így tisztítani a levegőt.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Két évvel korábban halunk a légszennyezettség miatt
Bécsben kötelező lesz növényekkel beültetni az épületek homlokzatát
„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú
„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.