Zhvg hvg.hu 2020. szeptember. 02. 13:34

Napfény segítségével készítenének üzemenyagot szén-dioxidból

Bár lehetséges, hogy a szén-dioxidot lebontsák és valami mást csináljanak belőle, a korábbi módszerekkel ehhez nagyon sok energia kellett. Kutatók most egy olyan eljárást dolgoztak ki, amivel az üvegházhatású gázból gyógyszereket, vagy akár üzemanyagot is csinálhatnának.

Zhvg
Friss cikkek a témában

Egy amerikai kutatócsoport olyan módszert fejlesztett ki, amivel le tudják bontani a szén-dioxidot és más, hasznos alapanyagokká tudják alakítani: akár üzemanyagot, polimereket de gyógyszereket is nyerhetnek így – számol be az eredményről a Science Daily.

A szén-dioxid légkörből való kivonása és átalakítása már jó ideje foglalkoztatja a kutatókat, hogy megállítsák a klímaváltozás káros hatását. Egyre több cég készít valamit ebből az üvegházhatású gázból: például vodkát vagy gyémántot.

A Journal of Physical Chemistry szaklapban megjelent tanulmány arra is kitér, hogy a hagyományos eljárások már csak azért sem fenntarthatóak, mert óriási az energiaigényük és több esetben jelentős hő, vagy ritka, akár toxikus fémek felhasználására van szükség az eljárásokhoz.

Ők azonban újszerű megközelítést dolgoztak ki és a napfény segítségével alakítanák át a szén-dioxidot.

A módszerük lényege, hogy UV-fénnyel „kezelnek” egy organikus molekulát, az ún. oligofenilt – a napfény hatására ez a molekula negatív töltetű lesz és elektronokat visz át a legközelebbi molekulába, ami szén-dioxid is lehet. Az üvegházhatású gáz így lebomlik és akár műanyagok és gyógyszerek alapanyagát is adhatja.

A csapat jelenleg a gyakorlati felhasználási lehetőségeken dolgozik.

tudatos mindennapok
Hirdetés