Egy mindössze 48 grammos teknősből majdnem 300 műanyagdarabot szedtek ki a kutatók.
Nem sokkal a kikelésük után elpusztult tengeri teknősök tetemét vizsgálták a floridai egyetem Whitney Tengeri Biotudományi laboratóriumának szakemberei. A 42 álcserepesteknős sikeresen eljutott a fészekből a nyílt vízig és táplálkozni kezdett, ám az erős szelek vagy a gyenge egészségi állapotuk miatt partra sodródtak. Ez döntő életszakasz a fiatal teknősöknél: muszáj bőségesen enniük, hogy megerősödjenek az után, hogy a parttól több száz kilométerre lévő táplálékszerző helyekre úsznak, illetve, hogy elég nagyra nőjenek, s ne váljanak ragadozók prédájává.
A Florida északkeleti partjain begyűjtött teknőstetemek közül 39-ben (93 százalék) mutattak ki műanyagot a kutatók, gyakran megdöbbentően nagy mennyiségben. Többségében kemény, leggyakrabban fehér színű műanyagdarabokat találtak – írja a Theconversation.com.
Egy 48 grammos teknősből 287 műanyagdarabot szedtek ki, míg egy mindössze 27 grammos társában 119 különálló műanyagdarabot találtak.
Ebben a korai életszakaszban a teknősök az óceán felszínén élnek, ahol a lebegő hínárok biztosítanak menedéket számukra. A kis teknősök gerinctelenekkel, például planktonokkal táplálkoznak. A tanulmány szerint a teknősök tápláléknak nézik és megeszik a hínárrengetegben és annak közelében úszó műanyagokat.
A kutatók egyelőre nem tudnak sokat arról, hogy a műanyagdarabok lenyelése mennyire széles körű probléma és milyen egészségi következményekkel jár a fiatal tengeri teknősök esetében. Az biztos, hogy ha az állatok nagy mennyiségű műanyagot fogyasztanak el, akkor a lebomlásuk során keletkező részecskék és a belőlük származó kemikáliák bekerülnek a véráramukba.
A lenyelt műanyagdarabok eltömíthetik a teknősök gyomrát, beleit, elfoglalva a helyet a valódi táplálékok elől, amelyekre szüksége van az állatoknak a túléléshez és a növekedéshez.
Az óceánokban évente csaknem 11 millió tonna műanyag kerül, és az előrejelzések szerint 2040-re ez a mennyiség csaknem megháromszorozódik, elérve a 29 millió tonnát.
A műanyag évszázadokon át megmarad a természetben, még a sós tengervízben is. Az 1950-es évekből, a műanyagtermékek tömeggyártásának kezdetéről származó anyagok még ma is ott vannak az óceánokban.
(Nyitókép: Theconversation.com)
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Nem sokat ér, ha csak az óceánok felszínéről szedik le a műanyagot
Minden szervünkben lehet már mikroműanyag
Rogán Antal korrupció miatt felkerült az Egyesült Államok szankciós listájára
A Magnyickij-törvény alapján rendeltek el büntetőintézkedést a propagandaminiszter ellen.