Rengeteg hulladék keletkezik az egyszer használatos szájmaszkokból, a kutatók azonban rájöttek, hogyan készíthetnek ezekből bioüzemanyagot.
A műanyagból készült orvosi védőfelszerelésekből megújuló, folyékony bioüzemanyagot lehet készíteni – erre jutottak az indiai The University of Petroleum and Energy Studies kutatói, akik az eredményeiket a Biofuelsben mutatták be, amit a Phys.org szemlézett.
A koronavírus miatt ugyanis rendkívül sok egyszer használatos műanyaghulladék keletkezik polipropilén maszkokból, amelyek sok esetben a tengerekben, óceánokban kötnek ki. Erre a problémára keresték a megoldást a tudósok.
A kutatók által használt módszer a pirolízis: ennek során a polipropilén alapanyagból végül folyékony üzemanyag lesz. Ez egy kémiai módszer, aminek a lényege, hogy 300 és 400 fok közötti hőmérsékleten bontják le a műanyagot, oxigén nélkül.
Bhawna Yadav, a tanulmány társszerzője azt is hozzátette, hogy a pirolízis az egyik legreménykeltőbb és legfenntarthatóbb módszer az újrahasznosításra, az így nyert, magas minőségű olaj ráadásul biológiai úton is lebomlik.
Sapna Jain, a kutatás vezetője szerint így nemcsak a műanyagszennyezésnek szab gátat a megoldás, hanem energiát is nyerünk vele.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Felborítja a koronavírus az idei műanyagmentes júliust?
Másfélszer több egyszer használatos csomagolóeszköz fogyott a koronavírus miatt
Helycsere a HVG egyetemi rangsorának élén: a BME megelőzte az ELTE-t, felért a dobogóra az SZTE
A BME lett a legjobb egyetem a HVG legfrissebb felsőoktatási rangsorában. A sokféle metszetben elkészített toplistákon szereplő intézmények vezetői sérelmezik az oktatási és tudományos Huxitot, és leghőbb vágyuk, hogy bekerüljenek a nemzetközi ligákba.