A hivatalos adatok szerint hetente több mint négy aktivistát gyilkoltak meg 2019-ben. A valós szám ráadásul sokkal nagyobb lehet.
Tavaly rekordszámú, 212 környezetvédelmi és a földekért küzdő aktivistával végeztek a Global Witness kutatása szerint. A szervezet azon aktivisták rutinszerű meggyilkolására hívja fel a figyelmet, akik a természetet kizsigerelő, a klímaváltozás káros hatásaihoz hozzájáruló iparágak ellen lépnek fel – adta hírül a The Guardian. Egy évvel korábban 164 ilyen gyilkosság történt.
A legtöbb ilyen gyilkosságot Kolumbiában és a Fülöp-szigeteken követték el: a 212 haláleset fele ebben a két országban történt. De nemcsak távoli országokban történnek ilyen esetek: tavaly Romániában is megöltek két erdészt, akik az illegális fakitermelést és a fatolvajokat akarták megakadályozni.
Az iparágak közül a bányászathoz kapcsolódik a legtöbb gyilkosság, azt követi a mezőgazdaság és a fakitermelés.
A jelentésből az is kiderül, hogy a helyi bennszülött közösségek tagjait éri a legtöbb az erőszak: 2019-ben a meggyilkolt aktivisták 40 százaléka közülük került ki.
A szervezet arra is felhívta a figyelmet, hogy a valós szám jóval nagyobb lehet, mivel sok halálesetet nem dokumentálnak, és nem tartalmazzák a halálos fenyegetéseket, a tettlegességet és a szexuális erőszakot.
A legtöbb gyilkosságért senkit sem vonna felelősségre, a Global Witness pedig jelezte: a koronavírus-járvány miatt idén még tragikusabb lehet a helyzet.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Agyonlőttek egy erdészt Romániában, miközben illegális fakitermelést próbált megakadályozni
A lázadó, aki a legjobbkor érkezett - mit ért el eddig Greta Thunberg?
Rogán Antal korrupció miatt felkerült az Egyesült Államok szankciós listájára
A Magnyickij-törvény alapján rendeltek el büntetőintézkedést a propagandaminiszter ellen.