A Brexit miatt kialakítandó vámszabad területek bővítését a vadvilágot óvó szabályozás feloldása kísérheti.
Veszélybe sodorhatja a környezetet és évtizedek környezetvédelmi erőfeszítéseit a brit kormány a Brexit miatt tervezett új szabadkikötők létesítésével – írja a Guardian. Egy éve vetette fel Boris Johnson miniszterelnök, hogy vámszabad kikötőket hoz létre a kereskedelem könnyítése érdekében, a brit EU-tagság megszűnése miatt. A lap szerint 10 kikötőt jelölhetnek ki erre a célra.
Az illetékesek azt fontolgatják, hogy egyúttal az élővilág megóvását célzó szabályozások alól is mentesítik a szabadkikötőket. Ez azt jelentené, hogy az áruszállítás könnyítése érdekében drasztikusan beavatkozhatnak olyan partvidékeken, melyek jelenleg a vadvilágnak adnak otthont. Példaként említik a Humber folyótorkolatát, ami jelenleg fókák otthona. Az állatok azonban teljesen eltűnhetnek a környékről környezetvédők szerint.
Az élővilág számára katasztrofális következményei lesznek a védelem megszüntetésének – hívta fel ugyanakkor a figyelmet a brit királyi madárvédő társaság (RSPB) illetékese, Andrew Dodd. A Client Earth nevű környezetvédelmi szervezet jogásza, Hatti Owens ugyancsak arról nyilatkozott a lapnak: a dereguláció komoly, egyúttal szükségtelken veszélynek teszi ki a vadvilágot a brit kormány.
George Eustice brit környezetvédelmi miniszter korábban maga is kidobni valónak nevezte a környezetet óvó szabályokat – emlékeztet a Guardian. A miniszterelnök is hasonló megvetéssel nyilatkozott ezekről, azt hangsúlyozva, hogy az "építés" útjában állnak. A Brexit során pedig az uniós környezetvédelmi direktíváktól is búcsút int az Egyesült Királyság.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Hiába a koronavírus, a britek és az EU még mindig a brexit miatt vitatkozik
A gazdaságnak is jót tenne, ha természetvédelmi terület lenne a Föld a harmada
Rogán Antal korrupció miatt felkerült az Egyesült Államok szankciós listájára
A Magnyickij-törvény alapján rendeltek el büntetőintézkedést a propagandaminiszter ellen.