2,7 millió emberi tevékenységet naplóztak, mióta felfedezték az Antarktiszt, ausztrál kutatók most ezekből állítottak össze adatbázist.
Az emberi tevékenység az eddig véltnél szélesebb körű hatással volt az Antarktiszra azóta, hogy a kontinenst 200 éve felfedezték - erre jutottak a melbourne-i Monash Egyetem kutatói. A Nature című tudományos folyóiratban közzétett tanulmányukban a kontinensen folyt 2,7 millió emberi tevékenységről készült adatbázis alapján először mutatták ki az emberi tevékenység mértékét az elmúlt 200 évben a Föld legnagyobb érintetlen, városok, mezőgazdaság és ipar nélküli térségében.
A főként a kontinens középső részein lévő nagyobb területek kivételével az ember mindenhova betette a lábát. A folyamatos emberi jelenlét szembetűnő és nehezebben kimutatható módon is hatással volt az Antarktiszra - írták. A látványosabb hatás az infrastruktúra építése, a vegetáció eltaposása és a fókavadászat. Az első ránézésre kevésbé feltűnő változások között a mikrobiális szennyezést, a vadvilág életének és a talajnak a megzavarását és szennyezését említették.
Az ősi érintetlen területek ma már az Antarktisz kevesebb mint 23 százalékát teszik ki és területük csökken, ahogyan terjed az emberi tevékenység.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Már itt tartunk: mikroműanyagot találtak antarktiszi jégmintákban
Először volt hőhullám az Antarktiszon
Rogán Antal korrupció miatt felkerült az Egyesült Államok szankciós listájára
A Magnyickij-törvény alapján rendeltek el büntetőintézkedést a propagandaminiszter ellen.