Az anyag a vízbe és az élelmiszerekbe jutva súlyos egészségügyi problémákat okozhat.
Az Európai Bizottság július 1-től szigorított a perklorát és a klorát határértékein, mert a koronavírus-járvány miatt túl sok került az anyagból az élelmiszerekbe és a vizekbe. Az EU már 2011-ben betiltotta az anyagot tartalmazó gyomirtókat, de a járvány kezdete óta a vizek klórozásával és a különböző fertőtlenítő szereken keresztül folyamatos a klorát utánpótlása. A klórtartalmú fertőtlenítők melléktermékeként ugyanis szintén klorát képződik – mondta a független laboratórium, a Wessling Kft. szakértője, Szigeti Tamás János az Ökoroomnak.
A szigorításra azért van szükség, mert a klorát veseproblémákat okoz, és a vér hemoglobinját is károsítja. Az általános fertőtlenítésre használt hipoklorit termékek bomlása során is keletkező perklorát pedig gátolja a jód-felvételt, és így pajzsmirigyproblémákat okozhat.
Bár a járványhelyzet miatt a fertőtlenítés elengedhetetlen, a szakértő arra hívt fel a a figyelmet, hogy mivel a klorát- és perklorátionok a vízen keresztül szennyezhetik a mezőgazdasági területeket is, az ivóvízen kívül fontos az élelmiszerek vizsgálata is, hogy valóban a most megadott határértékek alatt maradjanak a termelők és a gyártók.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
A borászat és az olívatermelés miatt pusztulnak a veszélyeztetett madarak élőhelyei
Majommunka-mentességet igazoló címkével árusítják a jövőben a thaiföldi kókuszdiót
Rogán Antal korrupció miatt felkerült az Egyesült Államok szankciós listájára
A Magnyickij-törvény alapján rendeltek el büntetőintézkedést a propagandaminiszter ellen.