A megválasztott amerikai elnök is óvatosabban fogalmaz egy ideje.
Hónapokba, vagy még több időbe is telhet, amíg sikerül elérni az ukrajnai háború lezárását Donald Trump tanácsadói szerint – írja a Reuters.
A hírügynökség emlékeztet, hogy ez szöges ellentétben áll a megválasztott amerikai elnök kampányígéretével, mely szerint már elnöksége első napján megoldaná a konfliktust. Tanácsadói is elismerik, hogy ez az ígéret a dicsekvésen túl annak tudható be, hogy Trump nem vette figyelembe a helyzet bonyolultságát, valamint az új adminisztráció felállásához szükséges időt.
Keith Kellogg, akit Trump az orosz–ukrán háborúval foglalkozó különmegbízottnak nevez ki, egy múlt heti interjúban arról beszélt, hogy száz napon belül szeretné, ha megoldást találnának a konfliktusra, ám John Herbst, az Egyesült Államok korábbi ukrajnai nagykövete, aki jelenleg a washingtoni Atlantic Council agytrösztnél dolgozik, ezt is „túlságosan optimistának” tartja. Herbst azt mondta, Trumpnak meg kell győznie Putyint arról, hogy hátrányokkal jár számára, ha elutasítja a háború lezárását.
Trump a választási győzelme előtt többször beszélt arról, hogy ha előbb nem, akkor az elnöksége első napján eléri, hogy megállapodás szülessen Ukrajna és Oroszország között. Október végén azonban már némileg visszakozott, és arról kezdett beszélni, hogy „nagyon gyorsan” lezárná a háborút. Megválasztása óta ennél is óvatosabb, és leginkább csak arról beszél, hogy meg fogja oldani a konfliktust, de nem említ határidőt, és azt is mondta már, hogy az ukrajnai háború lezárása nehezebb, mint a gázai tűzszünet elérése. Egy január 7-i sajtótájékoztatón pedig, amikor arról kérdezték Trumpot, hogy fél éven belül képes lesz-e véget vetni a háborúnak, azt válaszolta: „remélem, hogy jóval hamarabb, mint hat hónap”.
Herbst arra is rámutatott, hogy Oroszország ENSZ-nagykövete, Vaszilij Nebenzja nemrég kijelentette: a Trump tanácsadói által előterjesztett béketervek semmi érdemlegeset nem tartalmaznak.
A megválasztott elnök tanácsadói egyébként általánosságban támogatják, hogy vegyék le napirendről Ukrajna NATO-tagságát, és fagyasszák be a jelenlegi frontvonalakat, ugyanakkor Trump körül a legtöbb magas rangú tisztviselő amellett is kiáll, hogy Ukrajna kapjon biztonsági garanciákat, például egy európai csapatok által őrzött demilitarizált övezet formájában.