Párttársai egyszerűen kisétáltak a parlament ülésterméből.
Szombaton szavazott a dél-koreai parlament Jun Szuk Jeol sorsáról, miután az elnök helyi idő szerint kedden este váratlanul hadiállapotot rendelt el az országban. A parlament impeachment eljárást, vagyis közjogi felelősségre vonást kezdeményezett, amihez kétharmados többségre, vagyis 200 képviselő szavazatára van szükség. Ez azt jelenti, hogy az ellenzék mellett nyolc kormánypárti politikusnak kellett volna az elnökkel szemben szavaznia – írja a CNN.
A konzervatív Népi Erő Párt (PPP) tagjai azonban a szavazás előtt kivonultak az ülésteremből, a Guardian tudósítása szerint egyetlen képviselő maradt a helyén (képünkön), aki korábban jegyezte, megszavazza majd az eljárást. „Árulók, menjetek vissza!” – kiabált rájuk több ellenzéki képviselő, a házelnök pedig szóvá tette, hogy a politikusok figyelmen kívül hagyják a lakosság akaratát, valamint rászólt egy képviselőre, hogy állítsa le az élő YouTube-közvetítést.
„Nem félnek attól, hogy a történelem, az emberek és a világ hogyan fogja megítélni önöket? Vegyenek részt a szavazásban, így védik meg a demokráciánkat” – szólította fel a PPP tagjait egy demokrata képviselő.
Bár a szavazásra egy másik kormánypárti képviselő perceken belül visszatért, jóval később még hárman csatlakoztak, az indítvány azonban kellő szavazat hiányában így is elbukott a Reuters tudósítása szerint. Az ellenzék ennek ellenére azt ígéri, szerdán ismét nekifutnak majd, őket erősíti a parlament épülete előtt összegyűlt tüntető tömeg.
A Jun Szuk Jeolról szóló szavazás előtt a parlament arról szavazott, kirendeljenek-e külön ügyészt a first lady ügyében, akit tőzsdei manipulációban való részvétellel, valamint a választási jelölésekbe való beavatkozással vádolnak. Ez a kétharmados indítvány is elbukott, 198-an szavazták csak meg.
Ahogyan korábban beszámoltunk róla, a hadiállapot elrendelése után pár órával tüntetők ezrei vonultak a parlamenthez, ahova rendőröket és katonákat vezényeltek. A dél-koreai ellenzék is felháborodott az intézkedésen, végül a parlament egyhangúlag megszavazta annak visszavonását, aminek az elnök eleget is tett. A hadiállapotot javasló védelmi miniszter lemondott és bocsánatot kért, tettéért hazaárulással vádolják, Jun Szuk Jeol pedig helyi idő szerint péntek este kért bocsánatot és azt ígérte, nem fog kibújni a jogi és politikai felelősség alól.
A dél-koreai eseményekről ebben a cikkünkben írtunk bővebben: