Világ hvg.hu 2024. november. 18. 17:48

A németek továbbra sem küldenek Taurus rakétát Ukrajnának

A jövő februári előrehozott választások előtt már nem szavaznak a kérdésről.

Háború Ukrajnában
Friss cikkek a témában

A legnagyobb német ellenzéki párt, a CDU elutasította, hogy a jövő évi, február 23-án tartandó előrehozott választások előtt szavazzanak arról, hogy Taurus rakétákat küldjenek Ukrajnába. Idén márciusban a parlament alsóháza, a Bundestag már döntött egyszer a kérdésben: a kormánypárti koalíció és így maga Olaf Scholz német kancellár is nemmel szavazott a konzervatív uniópártok által beterjesztett javaslatra. Scholz véleménye továbbra is változatlan, erősítette meg a szóvivője hétfőn.

A Taurus légi indítású manőverező rakéták akár 500 kilométerre lévő célpontokat is nagy pontossággal képesek megsemmisíteni, így ezekkel Ukrajna jóval a frontvonal mögött található célpontokra is csapást mérhetne.

A hétvége folyamán Christian Dürr, a Scholz-féle koalícióból nemrég kilépő liberális FDP politikusa azt mondta, hogy újra a Bundestag elé vihetik az ügyet, miután a kormánypárti Zöldek és az ellenzéki CDU/CSU is azt sugallták, hogy igennel szavaznának egy ilyen döntésre – írja a Portfolio.

Hétfőn a Zöldek kancellárjelöltje, a jelenlegi alkancellár Robert Habeck is arról nyilatkozott, hogy kancellárrá választása esetén támogatná, hogy Németország Taurusokat küldjön Ukrajnának.

Mindezek ellenére a CDU a jövő februári választások előtt már nem akar szavazni a kérdésről – írta meg a Berliner Zeitung. „Az FDP-nek el kell fogadnia: több lehetőséget is biztosítottunk arra, hogy Ukrajnát segítsék a Taurusszal. De számukra fontosabb volt a koalíció, amiért Ukrajna drágán megfizetett. Egy újabb indítvány, ami nem kap többséget, és ami Scholzot amúgy sem érdekli, csak egy PR-siker lenne Putyin számára” – mondta Johann David Wadephul, a CDU frakcióvezető-helyettese.

Több hónapig tartó tanakodás után Joe Biden amerikai elnök vasárnap engedélyt adott arra, hogy Ukrajna Oroszország területén lévő célpontokat is támadhasson a nagy – 250-300 kilométer – hatótávolságú amerikai rakétákkal, ezzel arra kényszeríti az orosz hadsereget, hogy hátrébb vonja a háború folytatását lehetővé tévő logisztikai központjait.

Sokat jelent, de az agresszor kiszorításához nem elég, hogy Ukrajna nyugati rakétákkal is lőheti Oroszországot

Több hónapig tartó tanakodás után Joe Biden amerikai elnök engedélyt adott arra, hogy Ukrajna Oroszország területén lévő célpontokat is támadhasson a nagy – 250-300 kilométer – hatótávolságú amerikai rakétákkal. A döntés jelentős változást hozhat a frontokon, ám önmagában nem változtatja meg gyökeresen az ezer napja tartó háború menetét.

Hirdetés