Andrzej Duda szerint Donald Tusk kormánya alkotmánysértő és nem az ország érdekei szerint politizál. Tusk szerint viszont az államfő bebizonyította, hogy csak a tavaly leváltott volt kormánypártot képviseli, nem a nemzetet.
Andrzej Duda lengyel köztársasági elnök tavaly decemberben együttműködést ígért az új kormánynak, bár megalakulását értelmetlenül késleltette azzal, hogy előbb az addigi miniszterelnököt, Mateusz Morawieckit bízta meg kormányalakítással, pedig nyilvánvaló volt, hogy nem kap bizalmat.
Most, a választások egyéves évfordulóján a szejmben Andrzej Duda dicséretekkel kezdte: méltatta, hogy a Tusk-kormány folytatja a hadsereg fejlesztését – jövőre már a GDP 4,7 százalékát költik védelemre –, és helyeselte a belarusz határ biztonságának erősítését, bár a javasolt eljárást vitatta, mert az szerinte az üldözött orosz és belarusz ellenzékieket is kizárja a menedékjogból. Ezt úgy mondta, mintha ez utóbbiak is a határmenti erdőben próbálnának átjutni, pedig erre nemigen volt példa.
Ezután viszont hosszan dicsérte az előző kormány gazdaságpolitikáját, és élesen elítélte a Tusk-kormányt, amely szerinte nem folytat egy sor fontos beruházást, viszont durván megnövelte a költségvetési hiányt. Fontos dolgok helyett fölösleges vizsgálóbizottságokkal szórakoznak, alantas ösztönöktől vezetve boszorkányüldözést folytatnak – így minősítette a 2015 és 2023 közötti kormányok súlyos visszaéléseinek vizsgálatát, pedig azokat a Választási Bizottság is észlelte, amikor elutasította a volt kormánypárt beszámolóját.
Azt, hogy nem hajlandó kinevezni a kormány bizalmát élvező nagykövetjelölteket, azzal magyarázta, hogy ezeket nem egyeztették vele, és olyan embereket akarnak fontos helyekre küldeni, akik a szovjet időkben az ottani titkosszolgálat befolyása alatt álló egyetemen végeztek. (Olyan diplomatákról van szó, akik a rendszerváltozás után jobboldali kormányok idején is lojálisan dolgoztak, és aki közülük tényleg Moszkvában végzett, az a nyugdíj felé közeledik.)
Az igazságszolgáltatás körüli viharokat úgy magyarázta, hogy ezeket olyan jogászok okozzák, akik kommunisták voltak, és a hadiállapot idején ítélkeztek. (Valójában aki 1981-1983-ban bíró volt, az már rég nyugdíjas, ha még él.) Az elnök azzal vádolta a kormányt, hogy alkotmánysértően, önkényesen dönti el, melyik bírósági ítéletet ismeri el, és törvénysértően távolította el az országos ügyészt.
A köztársasági elnök többször kijelentette: soha nem fogja támogatni a kormány egyes javaslatait, és gúnyos mosollyal hozzátette: hiába számolják, hogy hány napja van még hátra a tisztségében, mert az utolsó pillanatig ki fog tartani.
Beszédét a volt kormánypárt felállva, skandálva ünnepelte, az utána – de már az elnök távozása után – felszólaló miniszterelnököt ellenben nem hallgatta meg, kivonult a teremből.
Donald Tusk azt mondta: Andrzej Duda bebizonyította, hogy nem a nemzetet, hanem csak azt a hazug, korrupt, felkészületlen volt kormánypártot képviseli, amelyet a választók tavaly leváltottak, de amely őt az elnöki palotába juttatta. Nem az alkotmányt viseli a szívén. Ebből is látható szerinte, hogy milyen fontos a jövő évi elnökválasztás, vagyis az, hogy a mostani kormánypártok jelöltje győzzön majd.
Tusk december elején akarja megnevezni pártja elnökjelöltjét: valószínűleg Rafal Trzaskowski varsói főpolgármester lesz az. A most ellenzéki Jog és Igazságosság, Jaroslaw Kaczynski pártja szintén kivár, de újabban egy olyan jelöltet emlegetnek gyakran, aki nem politikus, de elvakultan radikális jobboldali: Karol Nawrocki történészt, a Nemzeti Emlékezet Bizottsága elnökét. A választás jövőre lesz, és mint a parlament szerdai ülésén zajlott durva kirohanás mutatta, addig a feszültség fennmarad: az államfő ott akadályozza a választást megnyert koalíció programjának megvalósítását, ahol tudja.