Világ hvg.hu/MTI 2024. október. 03. 19:43

Az országos rendőrfőnök szerint az oroszok megkentek 130 ezer embert, hogy oroszbarát jelöltekre szavazzanak a közelgő moldovai elnökválasztáson

Október 20-án az elnökválasztással egy időben népszavazást is rendeznek, az ország EU-csatlakozásáról.

Tömeges választási csalást szerveznek Kreml-barát erők az október 20-i moldovai elnökválasztásra azzal a céllal, hogy kisiklassák Chisinau törekvését szorosabb kapcsolatok kialakítására az Európai Unióval – erről beszélt a moldovai országos rendőrfőnök csütörtökön. Moldova Ukrajnával egy időben lett uniós tagjelölt, június végén pedig a csatlakozási tárgyalások is megkezdődtek.

Viorel Cernautanu szerint egy Oroszország által irányított hálózat több mint 130 ezer moldovai állampolgárt vesztegetett meg, hogy az elnökválasztáson oroszbarát jelöltekre, és az egyidejűleg tartott népszavazáson az ország Európai Unióhoz való csatlakozása ellen szavazzanak.

Moldovában nagyjából 2,5 millió ember él.

A júniusi G7-csúcson három kormány is jelezte, hogy az oroszok megpróbálnak majd beleavatkozni a moldovai elnökválasztásba.

Maia Sandu moldovai elnök
AFP / pool / Yoan Valat

Cernautanu “példátlan, közvetlen támadásnak” nevezte a beavatkozást a moldovai választásokba. A rendőrfőnök sajtóértekezletén elmondta, hogy csak szeptemberben mintegy 15 millió dollárt (5,5 milliárd forintot) utaltak át az orosz Promszvjazbanknál nyitott számlákra.

Ilan Shor emigrációban élő oroszpárti üzletember, akit tavaly távollétében elítéltek egymilliárd dollár moldovai bankokból történt eltulajdonításában játszott szerepe miatt,

szeptemberben mindenkinek pénzt ajánlott, aki a népszavazáson az európai integráció ellen szavaz.

A második mandátumáért versenybe szálló, hivatalban lévő moldovai államfő, Maia Sandu az október 20-i választást Európa-párti politikája próbájának tekinti. Az elnökválasztáson rekordszámú, 11 jelölt indul.

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.