Világ hvg.hu/MTI 2024. szeptember. 30. 16:58

Hollandia mégsem ad menedékjogot a korábban a kabuli követségén dolgozó afgánoknak

A nyáron alakult kormány miniszterei visszavonták elődeik döntését.

Az illetékes holland miniszterek visszavonták azt a döntést, amely alapján az ország menedékjogot biztosítana annak a kétszáz afgán biztonsági őrnek, tolmácsnak és családtagjaiknak, akik a kabuli holland nagykövetségen dolgoztak, amikor a város az Afganisztánt jelenleg kormányzó tálibok kezére került – írja a Dutch News holland hírportál.

A követségi dolgozók menedékjogáról még az előző holland kabinet határozott, Caspar Veldkamp külügyminiszter, Ruben Brekelmans védelmi miniszter és Marjolein Faber menekültügyi miniszter a holland parlamentnek pénteken küldött levelében ugyanakkor azt írta: „másképp értékelik” az érintettek körülményeit.

A tárcavezetők azzal érveltek, hogy az afgán személyzet nem volt jogosult menedékjogra a 2021. augusztusi evakuálás után, mert külső ügynökségeknek dolgoztak, nem pedig közvetlenül a holland kormánynak.

A holland ellenzéki pártok elítélték a döntést, „szívtelennek, dühítőnek és szégyenletesnek” nevezték, majd felszólították a parlamentet, hogy avatkozzon be az érintettek érdekében. A VluchtelingenWerk Nederland nevű, menekültekkel foglalkozó emberi jogi szervezet szerint a döntés „szívtelen”, amely bizonytalanságban hagyja további sorsuk felől az egykor őrként és tolmácsként dolgozó személyzetet és családtagjaikat.

A NATO 2021. április 29-én kezdte meg csapatainak kivonását Afganisztánból. A nemzetközi koalícióban részt vevő országok és más államok Kabul, valamint a szomszédos Pakisztán fővárosa, Iszlámábád repülőteréről repülőgépekkel menekítették ki saját állampolgáraikat és azokat az afgánokat, akik ottani missziójuk során együttműködtek velük, és a tálib hatalomátvétel miatt veszélyben érezték az életüket. Hollandia 2021 augusztusában 1860 embert, később további 2810 embert menekített ki az országból.

A holland kormány az utolsó 64 evakuált személlyel kapcsolatos intézkedéseket véglegesíti – közölték az érintett miniszterek.

A jelenlegi holland kormány nyáron alakult meg, a kormánykoalíciót Orbán Viktor szövetségese, a szélsőjobboldali Geert Wilders pártja, a Szabadságpárt vezeti.

A pártról az alábbi cikkünkben írtunk bővebben:

Akikre a Fidesz büszke: Muszlim- és EU-ellenes húrokat pengetnek Orbán holland és belga barátai

Sokat enyhült a 2006-ban alapított holland Szabadságpárt (PVV) szélsőjobbos retorikája, ám nem tudni, hogy a visszafogottság valódi változást jelent-e, vagy csak a taktika része. Az Orbán Viktor barátjának számító Geert Wilders nevével fémjelzett párt ugyanis a tavaly novemberi választáson az első helyen végzett, de csak úgy talált szövetségeseket a kormányalakításhoz, hogy előbb módosította programját.

Hirdetés
Kult Kovács Bálint 2024. december. 27. 20:00

„Nem hívtak el a castingra, úgyhogy azt mondtam, nem lesz műtét”

Hogy Major Erik generációja egyik legjobb színésze, az is jelzi, hogy háromszor is jelölték a legígéretesebb pályakezdő díjára, és idén meg is nyerte a Színházi Kritikusok Céhe elismerését. A Radnóti Színház színészével bűnöző édesapja örökségéről, szeretetlenségről és arról is beszélgettünk, miért érezte úgy, visszaadhatja élete egyik legfontosabb főszerepét.