Akikre a Fidesz büszke: Muszlim- és EU-ellenes húrokat pengetnek Orbán holland és belga barátai
Sokat enyhült a 2006-ban alapított holland Szabadságpárt (PVV) szélsőjobbos retorikája, ám nem tudni, hogy a visszafogottság valódi változást jelent-e, vagy csak a taktika része. Az Orbán Viktor barátjának számító Geert Wilders nevével fémjelzett párt ugyanis a tavaly novemberi választáson az első helyen végzett, de csak úgy talált szövetségeseket a kormányalakításhoz, hogy előbb módosította programját. Elemzők szerint aggasztó, hogy a párt népszerűsége elsősorban a fiatalok körében nő. Az írás sorozatunk része, amelyben bemutatjuk a Patrióták Európáért képviselőcsoport pártjait.
Egyértelműen kikerült a politikai karanténból Európa egyik legrégebbi és legismertebb szélsőjobbos populista pártja, a holland Szabadságpárt (PVV). A tömörülés, amely azt követően alakult meg, hogy a korábban kormányzó erő, a Néppárt a Szabadságért és Demokráciáért (VVD) színeiben politizáló Geert Wilders otthagyta a pártot, mert ellenezte, hogy Törökország valaha csatlakozzon az EU-hoz, egészen jobbról indult.
Wilders az ördög művének nevezte a muszlimok szent könyvét, a Koránt, és a hollandiai mecsetek bezárását szorgalmazta. Egyszer bíróság elé is citálták, mert azt találta mondani, jó lenne, ha az országban kevesebb marokkói lenne. A politikus és pártja az EU-t is rendszeresen támadta, és ellenezte Ukrajna euroatlanti integrációját, majd 2022 óta az orosz agresszió áldozatává vált egykori szovjet tagköztársaság fegyverekkel való támogatását. Wilders volt az is, aki a 2016-os, Ukrajnával kötött EU-s társulási és stabilizációs megállapodásról szóló népszavazás kampányában a leghangosabban érvelt a nem mellett. El is érte a célját, a voksolók 61 százaléka utasította el a megállapodás ratifikálását.
A feleséget Magyarországról választó, hatvanéves Wilders ma már – vagy egyelőre – nem akarja kivezetni hazáját az unióból, és nem ellenzi Ukrajna támogatását sem, sőt visszavonta azt az egyébként alkotmányellenes törvényjavaslatát, amely betiltaná az újabb muszlim imahelyek építését Hollandiában. Viszont a párt tovább harcol a migráció ellen, és azt szorgalmazza, hogy sokkal gyorsabban és határozottabban toloncolják ki Hollandiából azokat a betelepülni akarókat, akik nem kapták meg ehhez a hatóságok engedélyét. Wilders emellett zsákutcának tartja az EU zöldpolitikáját, és azt akarja, hogy az eddig fenntarthatósági élharcosnak számító Hollandia a jövőben fogja vissza magát ezen a területen, és ne kívánjon úttörő lenni.