Az utóbbi hetekben egyre több szó esett arról, hogy mégsem kellene indulnia.
Ahogyan arra többen is számítottak, az Egyesült Államok elnöke vasárnap bejelentette, hogy visszalép, mégsem indul a novemberi választásokon a Demokrata Párt elnökjelöltjeként. Hivatalos közleményét a magán Twitter-oldalán is megosztotta.
Mint írja, óriási megtiszteltetés volt, hogy elnökként szolgálhatott, és valóban szeretett volna visszatérni egy második ciklusra, de úgy gondolja, pártja és az országa érdeke is azt kívánja, hogy csak és kizárólag az elnöki feladataira koncentráljon az elkövetkezendő hónapokban. Hozzátette, a későbbiekben természetesen hosszabban ismerteti majd, miért hozta meg ezt a döntést.
Joe Biden egyúttal köszönetet mondott mindenkinek, aki keményen dolgozott azon, hogy újraválasszák, illetve az alelnöknek, Kamala Harrisnek is, hogy ilyen tökéletes partnere volt, és háláját fejezte ki azok felé, akik hittek és bíztak benne. Hozzátette, továbbra is úgy gondolja, hogy az amerikaiak együtt bármire képesek, csak emlékezniük kell arra, hogy ők azok, akik az Egyesült Államokat alkotják.
— Joe Biden (@JoeBiden) July 21, 2024
Az amerikai politikában évtizedek óta nem fordult elő, hogy hivatalban lévő elnök elállt az újraválasztási szándékától, az pedig végképp nem, hogy ilyen közel a választások előtt jelentette be azt. 1968-ban Lyndon B. Johnson még márciusban jelezte, hogy nem szeretne indulni, helyette az akkori alelnök, Hubert Humphrey szállt be a versenybe, majd ki is kapott Richard Nixontól.
Ha van is, aki számított rá, Joe Biden döntése alaposan felkavarja a vizet a novemberi választások előtt, főleg, hogy úgy tűnt, senkit nem jelölt meg utódjaként, senkinek a jelölését nem támogatta eredeti közleményében, de azóta egy újabb posztban tisztázta, Kamala Harrist szeretné látni elnökjelöltként.
My fellow Democrats, I have decided not to accept the nomination and to focus all my energies on my duties as President for the remainder of my term. My very first decision as the party nominee in 2020 was to pick Kamala Harris as my Vice President. And it’s been the best… pic.twitter.com/x8DnvuImJV
— Joe Biden (@JoeBiden) July 21, 2024
“A legelső döntésem a párt 2020-as jelöltjeként az volt, hogy Kamala Harrist választottam alelnöknek. És ez volt a legjobb döntésem. Ma pedig szeretném felajánlani támogatásomat, hogy ő lehessen az elnökjelölt az idei választáson. Demokraták – itt az ideje összefogni és legyőzni Trumpot. Csináljuk meg!” – írta posztjában.
A Demokrata Párt jelölőgyűlését négy hét múlva tartják majd meg Chicagóban, és a Republikánus Párt már több lépéssel előttük jár, ugyanis a Donald Trump elleni merényletkísérlet ellenére sem halasztották el saját gyűlésüket. Trump itt be is jelentette, hogy J. D. Vance ohiói szenátort választotta alelnökjelöltjének, illetve azóta már nagygyűlést is tartott, ahol amellett, hogy Joe Biden kognitív képességeit szapulta, Orbán Viktort is megemlítette.
A bejelentést természetesen már többen kommentálták. Ugyan Joe Biden felesége, Jill még nem szólalt meg, csak szívecskékkel kísérve megosztotta az eredeti közleményt, az elnök unokája, Naomi Biden egy nyilatkozatban kifejtette, nagyapja teljes lelkével és páratlan odaadással szolgálta hazájukat.
És természetesen Donald Trump is megosztotta a gondolatait a Truth nevű közösségi oldalon. Trump szerint Joe Biden soha nem volt alkalmas arra, hogy elnök legyen, és felsorolta, hogy szerinte ciklusa alatt mit művelt az országgal. Természetesen nem felejtette el megjegyezni azt sem, hogy gyorsan helyre lehet hozni majd a károkat vele együtt, majd posztját szlogenjével zárta.
Mint a Washington Post írja, helyi idő szerint Biden 13:45-kor tájékoztatta több emberét, hogy meggondolta magát, egészen addig a stáb gőzerővel dolgozott a választási kampányán. Hozzátették, a Fehér Ház néhány munkatársa az X-bejegyezésből és szöveges üzeneteken keresztül értesült a fejleményekről, néhányan, akik közel állnak a családhoz, pedig közvetlenül a poszt megjelenése előtt már tudtak a visszalépésről.
A júniusi elnökjelölti vita után a 81 éves Bidenre egyre nagyobb nyomás nehezedett, ugyan akadtak, akik támogatták, de nemcsak a pártján kívül, hanem állítólag azon belül is akadtak olyanok, akik szerint a visszalépés volt az egyetlen megoldás, a megrendült bizalom egyik oka pedig az volt, hogy a csatatérállamokban esni kezdett a támogatottsága.
Figyelünk, mire kíváncsiak olvasóink. Cikkünk írásában segítségünkre volt a Google Trends.