Összefoglaló cikkünkben bemutatjuk, mit lehet tudni Donald Trump állapotáról, milyen részletek derültek ki a merénylőjéről, illetve, hogy milyen állapotban vannak a támadás további áldozatai.
Szombat este a pennsylvaniai Butlerben sikertelen merényletet követtek el Donald Trump volt amerikai elnök és a republikánusok várható elnökjelöltje ellen. Bár a politikus egy könnyebb fülsérüléssel átvészelte a támadást, a lövöldözésben ketten súlyosan megsebesültek és Trump egy szimpatizánsa meg is halt.
A feltételezett merénylővel az Egyesült Államok titkosszolgálatának emberei végeztek.
Mi történt Trumppal?
Mindössze hat perccel azután, hogy a volt elnök beszélni kezdett a szimpatizánsaiból álló tömegnek, halk pukkanásokat lehetett hallani. Az egyik ilyen után Trump lebukott a szószék mögé, majd a biztonságiak körülvették, aztán rövidesen lekísérték a pódiumról. A merénylő a politikus jobb fülének felső részét találta el, a sérülést kórházbab látták el. Miután Trumpot kiengedték az intézményből, a stábja feltöltött egy videót az internetre, amelyen az látható, ahogyan segítség nélkül száll ki a repülőjéből, miután landolt New Jersey-ben.
Donald Trump azóta négyszer is posztolt a közösségi médiában. Az első bejegyzésében megerősítette a sebesüléséről szóló híreket, illetve köszönetet mondott a titkosszolgálat embereinek, amiért ellátták a védelmét.
A másodikban pedig arról írt, miután részvétet nyilvánított a gyűlésen meghalt, illetve megsebesült állampolgárok miatt, hogy soha nem volt annyira fontos egységesnek lenniük, mint most. Utóbb Trump azt is kijelentette, már alig várja, hogy újra beszélhessen az emberek előtt Wisconsinban, az állam legnépesebb városában, Milwaukee-ban rendezik meg ugyanis a Republikánus Párt jelöltállító nagygyűlését, amely hétfőn veszi kezdetét.
A harmadik posztjában Trump bejelentette, hogy a történtek miatt eredetileg két nappal csúsztatta volna a republikánusok naggyűlésére való elutazását, de végül úgy döntött, hogy nem engedi meg a merénylőnek, hogy felülírja a terveket, így az eredeti tervek szerint már vasárnap délután Milwaukee-ba utazik. A negyedik posztban pedig csak annyi szerepel, hogy „egyesíteni Amerikát”.
Mit tudunk a merénylőről?
A titkosszolgálat közleménye szerint az elkövető a gyűlés körülkerített helyszínén kívül álló épület lapos tejéről adta le a lövéseket. A The New York Times elemzése szerint nyolcszor lőtt, mielőtt végeztek vele a hatóságok.
A fehér férfi holtteste mellett egy félautomata, AR-15 típusú puskát találtak, iratokat azonban nem. Később a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) Thomas Matthew Crooksként azonosította a feltételezett elkövetőt, aki a pennsylvaniai Bethel Parkban élt, nagyjából 70 kilométernyire a gyűlés helyszínétől.
Crooksot többen látták felmászni a tetőre, egy helyi rendőr untána is ment, de a merénylő ráfogta a fegyverét, aminek következtében a rendőr visszavonulót fújt és ezt a rövid időt használta ki Crooks a lövések leadására. A férfivel végül a Trump védelmét ellátó titkosszolgálat egy mesterlövésze végzett, úgy nagyjából fél perccel azután, hogy rálőtt a volt elnökre.
A 20 éves Crooks az eddigi rendelkezésre álló információk szerint republikánus szavazó volt, de korábban egy baloldali kezdeményezéseket finanszírozó szervezetet is támogatott. Az FBI egyelőre még nyomozást folytat annak érdekében, hogy megállapítsa az indítékait.
Később kiderült, hogy Crooks autójában és feltehetőleg az otthonában is robbanószereket találtak, illetve az is, hogy a merénylethez használt fegyvert az apja vásárolta. A férfi egyébként sajtóértesülések szerint egy helyi rehabilitációs egészségügyi otthon konyháján dolgozott.
Mit tudunk az áldozatokról?
A lövöldözés egyetlen halálos áldozatáról a Butler megyei sheriff azt nyilatkozta, hogy felnőtt férfi volt, aki a gyűlésen vett részt a családjával. A Trump háta mögötti lelátón érte a lövés, a helyszínen életét vesztette.
A férfit később a családja nevezte meg a közösségi médiában, eszerint az áldozat az 50 éves Corey Comperatore volt, aki a pennsylvaniai Buffalo község önkéntes tűzoltóinak volt a parancsnoka és a testével védte a lányait a golyóktól.
A merénylet következtében ketten is súlyos sérüléseket szenvedtek el, helikopterrel vitték őket egy pittsburghi kórházba, az állapotuk stabil és a pennsylvaniai állami rendőrség közleménye szerint az egyikük az 57 éves new kensington-i David Dutch, a másikuk pedig a 74 éves James Copenhaver Moon községből.
A közösségi médiában Ronny L. Jackson republikánus képviselő és Donald Trump volt fehér házi orvosa, azt írta, hogy az unokaöccse megsérült a merényletben, bár ő csak könnyebben, mivel a saját lábán tudta elhagyni a helyszínt, miután sebét ellátták a rendezvényen felállított egészségügyi sátorban.
Hogy reagált minderre az amerikai politikum?
A politikusok többsége, köztük több volt elnökkel egyhangúlag elítélte a politikai erőszakot és gyors felépülést kívánt Donald Trumpnak.
Joe Biden imádkozik Trump felgyógyulásáért és őszintén örül annak, hogy politikai ellenlábasa már jól van és a lábadozás útjára lépett.
Az amerikai elnök a Donald Trump ellen elkövetett merénylet miatt tartott sajtótájékoztatóján ezen felül a nemzet egységének megőrzésére szólított fel. Vélhetően nem elszólás volt az sem a részéről, amikor kijelentette, hogy a titkosszolgálat Trumpot védő emberei szó szerint a nemzetet is védték, amikor meghiúsították a volt elnök elleni merényletet. Ebből pedig arra lehet következtetni, hogy az elnök szerint, ha a merénylő sikerrel jár, az polgárháborúba taszíthatta volna az országot.
Voltak azonban néhányan a republikánus táborban, akik már hozzá is láttak politikai tőkét kovácsolni a történtekből, így tett például J. D. Vance szenátor, akit sokan Trump lehetséges alelnökeként tartanak számon. Vance kifejtette, hogy nem egy önmagában álló incidensről van szó, hiszen a Biden-kampány legfőbb állítása, hogy Donald Trump egy tekintélyelvű fasiszta, akit minden áron meg kell állítani. „Ez a retorika vezetett a Trump elnök elleni merénylethez” – jelentette ki.
A fontosabb amerikai politikusok megszólalásait ebben a cikkünkben szedtük össze:
Mik a válaszra váró kérdések?
Crooks indítékainál is fontosabb kérdés, hogy miként volt képes valaki tüzet nyitni egy elnökjelölt-aspiránsra. Főleg, hogy akadtak szemtanúk, akik állításuk szerint látták, ahogyan a fegyveres az épület tetején kúszik, és erről még a rendőrséget is értesítették. A lövöldözőről még videófelvétel is készült azokban a pillanatokban, amikor leadta a lövéseket.
Videón, ahogy a tetőn lapul a Trumpra tüzet nyitó merénylő
Levideózták, ahogy a férfi célba vette fegyverével a volt elnököt, a felvételen a lövések is hallhatók. Trump egyik tanácsadója megkérdőjelezte az amerikai titkosszolgálat felkészültségét a történtek miatt.
Ez a Trump védelmét ellátó biztonsági erők, köztük a titkosszolgálat sara, hiszen épp az volna a dolguk, hogy egy Crookshoz hasonló merénylőnek a leghalványabb esélye se legyen elkövetni a tettét. Ennek megfelelően a titkosszolgálat vezetőjét július 22-re már be is rendelték a Képviselőházba meghallgatásra. Biden elnök pedig elrendelte egy független vizsgálat lefolytatását a Butlerben történtekkel kapcsolatban és azt ígérte, hogy ennek eredményeiről tájékoztatni fogják az amerikai nyilvánosságot.
Emellett szintén nagyon fontos kérdés, hogy milyen hatással lesznek ezek az események az elnökjelölti kampányra és végül a novemberi választásra.
Ahogyan korábban mi is írtuk, az egészen bizonyos, hogy politikai tőkét igyekeznek majd belőle kovácsolni a republikánusok – és valószínűleg a demokraták is. Bár hozzá kell tenni, hogy egyelőre maga Trump is tőle szokatlan higgadtsággal kezeli az eseményeket, ám ez bármikor megváltozhat. Ugyanakkor a Képviselőház republikánus elnöke, Mike Johnson is azt nyilatkozta, hogy eljött az ideje visszavenni a hangnemből.