Nincs túlélője a katasztrófának.
Ebrahim Raiszi iráni elnök és Hoszein Amirabdollahián külügyminiszter meghalt az őket szállító helikoptert ért balesetben vasárnap – jelentette a Mehr iráni félhivatalos hírügynökség hétfőn. A bejelentést az alelnök, Mohszen Manszúri is megerősítette az X-en.
A helikopter vasárnap délután, feltehetően a rossz időjárási körülmények miatt szenvedett balesetet az azeri határhoz közeli Varzekán városa mellett. Az első hírek szerint kényszerleszállást hajtott végre, később már zuhanásról beszéltek a hatóságok.
Ebrahim Raiszi azért utazott Kelet-Azerbajdzsán tartományba, hogy ott Ilham Aliyev azeri elnökkel együtt felavassa a két ország által az Arasz folyón emelt harmadik duzzasztógátat. Az incidens az azeri határhoz közeli város mellett, a visszaúton történt, és a helikopteren tartózkodott Hoszein Amirabdollahián iráni külügyminiszter is – jelentette a TASZSZ az IRNA iráni hírügynökségre hivatkozva. Szintén a gépen utazott Kelet-Azerbajdzsán kormányzója és a tartományi székhely, Tebriz egyik vallási vezetője. A mentőalakulatok szerint senki nem élte túl a balesetet.
Az iráni törvények értelmében az átmeneti elnök az addigi első alelnök, Mohszen Mokber lesz. A következő elnökválasztást 2025-ben tartanák, de a Reuters szerint elképzelhető, hogy már idén júliusban megrendezik.
A 63 éves Raiszit 2021 nyarán választották meg Irán elnökének, úgy hogy az elnökválasztásból sorra zárták ki esélyesnek számító ellenfeleit. A politikus nevéhez azóta az iráni atomprogram újraindítása és vérbe fojtott tüntetések kötődnek.
A legsúlyosabb válság 2022-ben tört ki, amikor meghalt egy 22 éves nő Irán fővárosában azt követően, hogy a szigorú öltözködési szabályokat betartató erkölcsrendészet őrizetbe vette, amiért nem megfelelően viselte a fejkendőjét. A halálesetet követő rendszerellenes tiltakozási hullám során több tízezer tüntetőt vettek őrizetbe, több száz embert öltek meg vagy ítéltek halálra.
A keményvonalas politikust Irán legfőbb politikai és vallási vezetője, Ali Hamenei ajatollah kiszemelt utódjának tartották.
Az ügyészből lett politikusról hivatalba lépése után írtunk portrét: