A kínai vezetés szerint az új jogszabály megvédi a nemzeti érdekeket, a Human Rights Watch szerint viszont a „tekintélyelvűség új korszakába” vezeti Hongkongot.
Hongkong szigorú belbiztonsági jogszabályt fogadott el, amely kiegészíti a 2020-ban elfogadott nemzetbiztonsági törvényt (NSL) – írja a BBC.
Az úgynevezett 23. cikket a különleges közigazgatási terület Peking-barát parlamentje kevesebb mint két hét alatt juttatta el a végső szakaszba.
A jogszabály olyan új bűncselekményeket rögzít, mint a külső beavatkozás, a lázadás, a felforgatás, továbbá kriminalizálja az elszakadási törekvéseket.
John Lee hongkongi vezető azt mondta, a 23. cikkre azért van szükség, hogy védekezzenek a „potenciális szabotázs és a bajkeverésre törekvő áramlatok”, különösen a „független Hongkongra vonatkozó elképzelések” ellen. A cikk elfogadását „történelmi pillanatnak” nevezte, amelyre „a hongkongiak már több mint 26 éve várnak”.
Ding Hszüehsziang kínai miniszterelnök-helyettes korábban azt mondta, hogy az új jogszabály gyors elfogadása megvédi az „alapvető nemzeti érdekeket”, és lehetővé teszi Hongkong számára, hogy a gazdasági fejlődésre összpontosítson.
Az NSL 2020-as elfogadása óta több embert tartóztattak le, ami a kritikusok szerint félelemmel teli légkört teremtett. Sarah Brooks, az Amnesty International kínai igazgatója szerint az új jogszabály „újabb megsemmisítő csapást mért a város emberi jogaira”, Maya Wang, a Human Rights Watch megbízott kínai igazgatója szerint pedig „Hongkongot a tekintélyelvűség új korszakába vezeti”.
„Most már egy, a kínai kormányt kritizáló könyv birtoklása is sértheti a nemzetbiztonságot, és akár több éves börtönbüntetést is jelenthet Hongkongban” – mondta, és felszólította a kormányt a törvény azonnali visszavonására.