Világ MTI 2024. március. 16. 16:03

Megérkeztek az első tengeri és légi segélyszállítmányok a Gázai övezetbe

A Bundeswehr két, Franciaországban állomásozó C-130 Hercules szállító repülőgépet vezényelt a feladat elvégzésére a projektet kezdeményező Jordániába. A gépek 18 tonna rakományt képesek szállítani. Több tengeri folyosó nyitását is tervezik.

Szombaton megérkezett és biztonságban ki is rakodták a Gázai övezetnek szánt első tengeri segélyszállítmányt – közölte szombaton a misszió mögött álló spanyol szervezet, a World Central Kitchen (WCK). Ugyanakkor a német légierő is ledobta első segélyszállítmányait.

Az Open Arms nevű civilszervezet hajója kedden indult útnak kétszáz tonna rakománnyal a ciprusi Lárnaka kikötőjéből, és pénteken érte el a Gázaváros előtti vizeket. A segélyszervezet tájékoztatása szerint szombatra „a teljes szállítmányt kirakodták, és előkészítik a partvidéken történő szétosztásra”.

A szervezet helyi partnerekkel együtt 60 közösségi konyhát működtet az övezetben, amelyek a palesztin lakosság számára készítenek ételeket. A háború októberi kezdete óta a WSK saját közlése szerint 1500 teherautónyi élelmiszert szállított az övezetbe, és 37 millió adag ételt biztosított a helyi lakosságnak.

Az Open Arms missziója most először közelítette meg az elzárt területet tengeren. Az Európai Unió is tervez egy tengeri folyosót létesíteni a több mint kétmillió Gázai övezeti lakos ellátásának javítása érdekében.

Ettől függetlenül az Egyesült Államok is tengeri folyosót tervez létesíteni, ehhez az amerikai hadsereg egy úszó dokkot épít a gázai partok közelében.

A dpa hírügynökség értesülése szerint a német hadsereg is megkezdte a segélyszállítmányok légi úton történő eljuttatását a harcok sújtotta övezetbe. Az első szállítmányokat ejtőernyővel dobták le.

A Bundeswehr két, Franciaországban állomásozó C-130 Hercules szállító repülőgépet vezényelt a feladat elvégzésére a projektet kezdeményező Jordániába. A gépek 18 tonna rakományt képesek szállítani. A feladat elvégzésében az Egyesült Államok és Franciaország is részt vesz.

A légierő a szállítmányt célba juttató eljárást katonai szakzsargonban „gravitációs ejtőernyőzésként” írta le, amelynek során az csomagokat a rakodórámpán keresztül raklapon gurítják ki a repülőgépből, és azok ejtőernyőkön függve érik el a talajt. Technikailag a módszer különbözik a „ledobástól”, amely során a rakományokat ejtőernyős fékezés nélkül dobják le.

Hirdetés