Többek között Kongó és Szaúd Arábia is felvetődött lehetséges célországként.
A gázai palesztinok kényszermentes áttelepítése lassanként hivatalos kormányprogrammá válik Izraelben – írja a Times of Israel egy vezető kormánytisztviselő közlésére hivatkozva, aki azt is elmondta a lapnak, hogy jelenleg is több esetleges befogadó országgal tárgyalnak ennek érdekében, például a Kongói Köztársasággal is.
Benjamin Netanjahu egy, a múlt hétfőn tartott Likud frakcióülésen már közölte, hogy a gázaiak kényszermentes áttelepítésén dolgozik, bár hozzá kell tenni, hogy a nemzetközi közösség általánosságban elutasító az ötlettel szemben. Talán azért is, mert a jelenlegi körülmények között nehezen tudná garantálni az izraeli kormány az áttelepítések kényszermentes jellegét.
Erre utal az is, hogy az izraeli szélsőjobb egyből beállt a koncepció mögé. Eközben az amerikai kormányzat erős szavakkal ítélte el a kezdeményezést, egyebek mellett uszítónak és felelőtlennek nevezve azt.
A Gázai övezet jövője komor és megjósolhatatlan
Izrael és a Hamász háborújának egyik legfontosabb kérdése, hogy mi lesz a Gázai övezet sorsa. Mennyire marad lakható és élhető, és ki fogja kormányozni, ami persze azt az ugyancsak alapvető kérdést is felveti, hogy mi lesz a Hamász sorsa. Háborús pillanatfelvételünk az alábbiakban.
A kormánykoalíció egyik szélsőjobboldali tagja, Bezalel Szmotrics pénzügyminiszter azzal kelt a tervezet védelmére, hogy az izraeliek 70 százaléka támogatja azt, „hiszen kétmillió ember Gázában minden nap azzal a vággyal kel, hogy meg akarja semmisíteni Izraelt”.
Gila Gamliel hírszerzési miniszter is arról beszélt, hogy a „kényszermentes kivándorlás lesz a legjobb és legrealisztikusabb program a harcok elültét követően”. Gamliel a kneszetben tartott sajtótájékoztatóján ezt azzal indokolta, hogy a háború végén a Hamász hatalma összeomlik, nem lesz önkormányzat és a civil lakosság teljes mértékben a humanitárius segélyszállítmányokra lesz utalva. Nem lesz munka és a megművelésre alkalmas területek 60 százaléka biztonsági ütközőzónává válik.
Gamliel a kormány Gázával kapcsolatos háború utáni terveiről is beszélt. Ezek szerint minden kapcsolatot megszakítanának az övezettel, megszállnák a Philadelphia-folyosót (ez az övezetnek az Egyiptommal közös határát képező keskeny földsávot jelenti – a szerk.) és állandó tengeri blokád alá vonnák a területet.
A miniszter szerint a „Gáza-probléma” nem csak Izrael problémája. „A világnak támogatnia kell a humanitárius kivándorlást, mert ez az egyetlen megoldás, amit látok” – jelentette ki.