Világ MTI / hvg.hu 2023. december. 27. 11:29

Önjáró lövegeket telepít a finn és norvég határhoz Oroszország

Moszkva a két országgal határos északi katonai körzetébe telepítené az év végéig elkészülő kísérleti tüzérségi egységeket.

Befejezték a 2Sz35 Koalicija-SzV új önjáró tüzérségi egységek tesztelését, elindult a sorozatgyártásuk, jelentette ki Szergej Csemezov a Rosztyeh vezérigazgatója a Ria Novosztyi orosz állami hírügynökségnek adott interjújában.

Az első kísérleti tételt a tervek szerint év végéig le is szállítják. Csemezov szerint a lövegekre azért van szükség, hogy a lőtávolság tekintetében előnyt jelentsenek a nyugati tüzérségi típusokkal szemben.

Putyin 2021-ben az orosz Északi Flotta státuszát északi katonai körzetre változtatta, ebbe pedig Finnországgal és Norvégiával közös határral rendelkező Murmanszki területet is bevonta. Moszkva figyelmeztet, hogy Finnország NATO-hoz való csatlakozása után erőket fog felvonultatni a nyugati határainál.

Korábban, decemberben az orosz TASZSZ állami hírügynökség arról számolt be, hogy a Koalicija önjáró löveget már bevetették az ukrajnai fronton. A beszámoló szerint a fegyver önjáró, 70 kilométeres hatótávolságú, 152 mm kaliberű, modern 2A88-as ágyúval van felszerelve, amely percenként több mint tíz lövést képes leadni, amiben célkiválasztási és navigációs folyamatokat automatizáló modern rendszer segíti.

Finnország NATO-csatlakozása után a határon forgattunk riportot:

 

Hét közben meló, hétvégén lövöldözés - Földes András videóriportja az oroszok ellen készülő finn civilekről, 2. rész

Minden finn felnőttnek megvan a szerepe, ha Oroszország támadna. Elmentünk az északi országba, ahol kiderült, hogy ott már évtizedek óta sejtik, amire Európa csak most döbbent rá. Felfegyverzett polgárokkal rohangásztunk a finn erdőségekben, és láttuk, mi tévesztheti meg a felületes szemlélőt. Földes András finn riportjának második része.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.