A lépés hatására Dél-Korea részlegesen felmondta a két ország közötti feszültség csökkentése érdekében 2018-ban kötött katonai egyezményt.
Orosz technikai segítséggel valósult meg az észak-koreai kémműhold pályára állítása – közölték dél-koreai tisztviselők. Szöul már csak azért is juthatott erre a következtetésre, mert a korábbi hasonló észak-koreai próbálkozások rendre kudarcot vallottak és a siker csak Kim Dzsong Un oroszországi látogatását követően következett be.
Han Duk Szu dél-koreai miniszterelnök (képünkön) azt is bejelentette, hogy a kémműhold fellövését követően országa részlegesen felmondja az Észak-Koreával 2018-ban kötött katonai egyezményt, amelyben, többek között repülés- és fegyvermentes zónákban állapodtak meg, illetve felállítottak egy Korea-közi, forródróttal ellátott összekötő irodát is.
A történtek fényében Szöul az egyezmény által eredetileg tiltott megfigyelőrepüléseit újítja fel a közös határ mentén.
Mindeközben a dél-koreai Dzsedzsu sziget kikötőjébe érkezett a Santa Fe nevű amerikai atomtengeralattjáró, egy nappal azt követően, hogy a puszani támaszpontra érkezett a nukleáris meghajtású Carl Vinson repülőgép-hordozó.
A hírt a dél-koreai haditengerészet jelentette be, hozzátéve, hogy szorosabbra fűzik a haditengerészeti kapcsolatokat az Egyesült Államokkal.