Világ 2023. november. 10. 05:13

Netanjahu: Izrael se elfoglalni, se kormányozni nem akarja a Gázai övezetet – tudósításunk az izraeli–palesztin háborúról

Folytatódik Izrael és a Hamász háborúja az október 7-i terrortámadás után.

Izrael háborúban
Friss cikkek a témában

Most érkezett

Percről Percre

Megfordítom a sorrendet

Izrael a korábbi 1400-ról 1200-re módosította a Hamász Izrael területén október 7-én végrehajtott támadása áldozatainak a számát, miután több holttestet a palesztin iszlamista szervezet fegyvereseként azonosítottak - közölte a külügyminisztérium szóvivője.

Az izraeli hatóságok azért tették közzé ezt az adatot, mert immár úgy vélik, hogy sok azonosítatlan holttest a Hamász terrortámadásában részt vett fegyvereseké, nem pedig izraeli áldozatoké - mondta Lior Haiat szóvivő az AFP francia hírügynökségnek.

"A Hamász terroristái hidegvérrel meggyilkoltak mintegy 1200 embert, és 240-et elraboltak, közöttük csecsemőket, gyermekeket, nőket és időseket" - áll az izraeli minisztérium által pénteken kiadott, immár a felülvizsgált adatot tartalmazó közleményben.

A korábbi - 1400 áldozatra vonatkozó - adatot a támadást követő héten állapították meg, és azóta érvényben volt.

Az október 7-i támadás után Izrael háborút hirdetett a Gázai övezetet irányító Hamász felszámolására. A palesztin terület elleni szüntelen légitámadásokban a Hamász egészségügy-minisztériuma szerint több mint 11 ezer ember halt meg, közöttük több mint 4500 gyermek.

Egy ember meghalt, 28 másik pedig megsebesült a kórházra leadott mesterlövész-tűzben. A sebesültek többsége gyermek, közülük ketten válságos állapotban vannak.

Az izraeli erők tüzet nyitottak a gázai al-Kudsz kórház intenzív osztályára

Egy ember meghalt, 28 másik pedig megsebesült a kórházra leadott mesterlövész-tűzben. A sebesültek többsége gyermek, közülük ketten válságos állapotban vannak.

A Vöröskereszt Nemzetközi Bizottsága (ICRC) arra figyelmeztetett, hogy a gázai egészségügyi rendszer "elérte azt a pontot, ahonnan már nincs visszaút".

Pénteki nyilatkozatában az ICRC szerint az egészségügyi létesítmények és a személyzet elleni támadások "súlyos csapást" mértek a gázai egészségügyi rendszerre – amely a több mint egy hónapja tartó harcok után a végsőkig meggyengült – és amely "súlyos áldozatokat követel" a civilektől, a betegektől és az egészségügyi személyzettől.

William Schomburg, az ICRC gázai aldelegációjának vezetője elmondta:

A gázai kórházakat sújtó pusztítás elviselhetetlenné vált, és véget kell vetni neki. Több ezer civil, beteg és egészségügyi dolgozó élete van veszélyben.

A szervezet szerint a gyermekkórházakat sem kímélte az erőszak, beleértve a "súlyosan megrongálódott" al-Nasser kórházat és az al-Rantisi kórházat, amely kénytelen volt beszüntetni működését.

Megjegyezve, hogy az al-Shifa egészségügyi komplexumban jelenleg több ezer kitelepített család él, a szervezet szerint a kórházak körüli katonai műveleteknek "figyelembe kell venniük a civilek jelenlétét, akiket a nemzetközi humanitárius jog véd".

Az ICRC nyomatékosan felszólított az egészségügyi létesítmények, a betegek és az egészségügyi dolgozók tiszteletben tartására és védelmére Gázában.

A gázai Al-Sifa kórháznak, amelyet pénteken legalább egy lövedék talált el, kevesebb mint 24 órányi üzemanyaga maradt a működéshez, mondta Dr. Ashraf al-Kudra, a Hamász által vezetett gázai egészségügyi minisztérium szóvivője. Hozzátette, izraeli erők vannak a kórház körül, és a közelben két másikat, a Rantisit és az Al-Nasrt izraeli tankok veszik körül.

Elmondása szerint az Al-Sifa – Gáza legnagyobb kórháza – környékét pénteken öt csapás is sújtotta, amelyek hajnal előtt kezdődtek, és megrongálták a szülőszobát és a komplexum más részeit. A csapások számát nem erősítették meg független források, de az ellenőrzött videofelvételek azt mutatják, hogy egy lövedék a kórház udvarára is becsapódott.

A jelentések szerint legalább egy halálos áldozatot követelt a pénteki sztrájk Al-Sifánál. A Hamász azt állította, hogy 13-an voltak.

Az izraeli hadsereg azzal vádolta a Hamászt, hogy az Al-Sifát fedezékül használja, és a kórházkomplexum alatti alagutakban szervezkedik tovább. Daniel Hagari, a hadsereg szóvivője a múlt hónapban azt mondta, hogy a Hamasz a kórház különböző osztályain látja el a parancsnokságát és ellenőrzését.

Az AFP szerint az Al-Sifa kórházat ért izraeli csapásban 13 ember halt meg, közölte a Gázai övezetben működő Hamász-kormány.

Az izraeli hadsereg többször is azzal vádolta a Hamászt, hogy kórházakat, különösen az Al-Sifát használja fel a hadsereg elleni támadások koordinálására, valamint parancsnokai búvóhelyeként. A Hamász hatóságai és az orvosok tagadják a vádakat.

Mohammed Zaqout, a gázai kórházak főigazgatója azt mondta, hogy katasztrofális helyzettel néznek szembe áram, víz és élelem nélkül.

„Nem tudjuk ellátni a sebesülteket, és Izrael folyamatosan bombázza a kórházakat” – mondta Zaqout.

A Gázából érkező csapásokról szóló jelentések közepette rakétaszirénák szólaltak meg Izrael középső részén. Az izraeli sürgősségi szolgálatok közlése szerint a csapatok úton vannak számos bejelentett csapáspont felé.

Meg nem erősített jelentések szerint Tel-Avivban történtek támadások, a közösségi média videói és képei is azt mutatják, hogy az Iron Dome védelmi rendszer rakétákat fog el a város felett.

 

Több mint 100 olyan embert öltek meg, akik az ENSZ palesztin menekültekkel foglalkozó ügynökségének, az UNRWA-nak dolgoztak, közölte Philippe Lazzarini biztos a közösségi médiában.

 

Hirdetés