Világ MTI / hvg.hu 2023. október. 19. 17:24

Sürgős családi ügy miatt Oroszországba utazott, őrizetbe vették a Szabad Európa Rádió egyik újságíróját

Alsu Kurmasheva orosz-amerikai kettős állampolgár, az oroszok szerint kémkedett.

Az orosz hatóságok őrizetbe vették a Szabad Európa Rádió egyik szerkesztőjét arra hivatkozva, hogy elmulasztotta külföldi ügynökként regisztráltatni magát, amikor Oroszországban járt – írja a rádió a honlapján.

Az orosz-amerikai kettős állampolgárságú, Prágában élő Alsu Kurmasheva május 20-án utazott be Oroszországba sürgős családi ügy miatt. Amikor távozni akart, a repülőtéren őrizetbe vették, elvették az útleveleit, és pénzbírságot szabtak ki rá.

A külföldi ügynök kifejezést Oroszországban olyan szervezetekre, újságírókra, aktivistákra, művészekre alkalmazzák, akik a hatalom értelmezése szerint külföldi támogatású politikai tevékenységet folytatnak. A prágai és washingtoni központtal működő Szabad Európa Rádió működését az amerikai kongresszus finanszírozza.

A Szabad Európa Rádió követeli, hogy engedjék szabadon Alsu Kurmashevát, hogy mielőbb hazatérhessen a családjához. Az újságíróra akár ötéves börtönbüntetést is kiszabhatnak.

A Tatar-Inform orosz hírügynökség az üggyel kapcsolatban közölte: Kurmashevát azért vették őrizetbe, mert Oroszország katonai tevékenységéről gyűjtött információkat. Márciusban kémkedés vádjával őrizetbe vették Evan Gershkovichot, a Wall Street Journal munkatársát, azóta szinte az összes amerikai újságíró elhagyta Oroszországból.

Senki sincs biztonságban, üzeni Moszkva Evan Gershkovich amerikai újságíró letartóztatásával

Majdnem negyven éve történt meg utoljára, hogy Oroszországban - az akkori Szovjetunióban - kémkedés vádjával őrizetbe vettek egy nyugati újságírót, Nicholas Daniloffot. Most a Wall Street Journal tudósítóját, Evan Gershkovichot tartóztatták le, és egyelőre csak sejteni lehet, Moszkva mit akar elérni a diplomáciai vihart kiváltó lépéssel.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.