A csecsen hadúr a szerdán meghalt volt Wagner-vezérre barátjaként hivatkozik, olyanra, akitől nem lehet elvitatni a „különleges katonai műveletben” szerzett érdemeit.
Vlagyimir Putyin hivatalos részvétnyilvánítása után Ramzan Kadirov csecsen hadúr is elbúcsúzott Jevgenyij Prigozsin Wagner-vezértől, miután Prigozsin gépe egyelőre ismeretlen ok miatt lezuhant szerdán Oroszországban, Prigozsin holttestét pedig az orosz hatóságok beazonosították.
Kadirov saját Telegram-csatornáján azt írta, régóta barátok voltak Prigozsinnal, akit korábban volt, hogy meghívott magához Groznijba, a Wagner vezetője pedig ment, pedig ő volt az idősebb, megtehette volna, hogy Kadirovot rendeli magához. „Bármilyen témát, vagy problémát meg lehetett vele beszélni, mindig kész volt segíteni, és szívből segített. Líbiában és Afrikában is segítettünk neki néhány helyzetben” – írta Kadirov.
A csecsen diktátor búcsúlevelének második fele igazán érdekes. Ebben azt írja, hogy Prigozsin „korához képest nagyon aktív volt, fontos embere volt az államapparátusnak.
Viszont az utóbbi időben vagy nem látta, vagy nem akarta látni a teljes képet arról, hogy mi is történik az országban. Arra kértem, hogy a személyes ambícióit hagyja hátra, foglalkozzon inkább a kiemelkedő jelentőségű nemzeti ügyekkel, minden mással lehet később foglalkozni. De hát ilyen volt ő, Prigozsin, a maga vasakaratával, valamint a vágyával, hogy azonnal megkapja, amit megkíván”.
A csecsen diktátor szavai ezzel mintha azt sejtetnék, hogy Prigozsin ambíciói kivívták az orosz vezetés haragját. És bár ennél tovább nem megy, ezzel is azokat a teóriákat erősíti, hogy a Wagner-vezér gépe nem véletlenül zuhant le.
Kadirov levele végén azt írja, Prigozsin „kétségtelenül nagyban hozzájárult a különleges katonai művelethez, ezt az érdemet pedig nem lehet elvenni tőle. Halála nagy veszteség az egész állam számára”.
A csecsen diktátor már-már érzelmes búcsúja azért igazán furcsa, mert amikor Prigozsin júniusban fellázadt az orosz hadvezetés ellen, Kadirov ugyan kis késéssel, de bejelentkezett, hogy megindul a Moszkva felé vonuló Wagner-zsoldosok feltartására saját csapataival.
Jevgenyij Prigozsin haláláról itt írtunk bővebben:
Miért rúgta fel Putyin a Prigozsinnal kötött alkut, és mi lesz a Wagner sorsa?
Fehéroroszországban nem sokáig maradnak, Ukrajnába és Afrikába térhetnek vissza a Wagner zsoldosai - állítja a Stratfor. A geopolitikai elemzők szerint Putyinnak csak addig volt fontos a Prigozsinnal kötött megállapodás, amíg az érdekei úgy kívánták.
Itt pedig a Wagner nemrég elhunyt vezetőjének lázadását elemeztük:
Putyin elvesztette az utolsó bűnbakot, aki elvihette volna a balhét a háború miatt
Az oroszok képébe üvöltötte Prigozsin, hogy vesztésre állnak a hazugságokra alapozott ukrajnai háborúban, és hogy Putyin leváltható. A Wagner-lázadás ugyan elpárolgott, az orosz államfő mégis meggyengülve áll a világ előtt, és a következő időkben mindenütt árulókat keres majd.