A NATO-főtitkár szerint a török államfő megígérte, hogy beterjeszti országa parlamentje elé a svéd csatlakozási kérelmet.
Recep Tayyip Erdogan török elnök beleegyezett abba, hogy a parlament elé terjessze Svédországnak a NATO katonai szövetséghez való csatlakozási kérelmét – közölte a Reuters tudósítása szerint Jens Stoltenberg főtitkár hétfőn, a vilniusi NATO-csúcstalálkozó előestéjén.
„Örömmel jelenthetem be ..., hogy Erdogan elnök beleegyezett abba, hogy a lehető leghamarabb továbbítsa a svéd csatlakozási jegyzőkönyvet a nagy nemzeti gyűlésnek, és szorosan együttműködik a gyűléssel a ratifikáció érdekében” – jelentette ki a NATO-főtitkár egy sajtótájékoztatón a litván fővárosban.
A lépés azért tűnik látványos fordulatnak, mert Törökország (Magyarországgal az oldalán) már egy bő éve blokkolja Svédország NATO-csatlakozását. Erdogan elnök korábban különféle feltételeket szabott, amik között szerepelt a Svédországban menedékre lelt kurd aktivisták kiadatásának követelése is, mostanra azonban még egy vakmerő lapot játszott ki a török elnök és országának EU-csatlakozását kérte a ratifikációért cserébe.
A török elnök megjegyzései nemcsak váratlanul, hanem kellemetlenül is érintették a NATO-tagországokat, a többség ugyanis azt remélte, hogy a csúcstalálkozón véglegesíthetik az északi ország csatlakozását. Ez alól csak Magyarország jelent kivételt, nálunk az Országgyűlés még mindig nem ratifikálta a csatlakozást, Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pedig nemrég nyíltan is elismerte, hogy a magyar kormány csak abban a pillanatban fog változtatni halogató álláspontján, amint Ankarában pozitív döntés születik.
Mindehhez azonban érdemes azt is hozzátenni, hogy a törökök már 2022 májusában is mondtak olyat Stoltenberg főtitkárnak, hogy Ankara nem akarja blokkolni a katonai sztövetség bővítési folyamatát, aztán valahogy mégis úgy alakultak a dolgok, hogy blokkolni kezdte.