Az amerikai titkosszolgálat szerint Szergej Szurovikin akár tevékenyen is segíthette a Wagner-csoport vezetőjének lázadását.
Szergej Szurovikin tábornok tudott Jevgenyij Prigozsin zendülési terveiről az amerikai titkosszolgálat szerint, és a hírszerzés most azt próbálja kideríteni, hogy az ukrajnai invázió korábbi orosz főparancsnoka tevékenyen is segített-e a zsoldosvezérnek a szombati lázadásnál.
Szurovikin tavaly október közepétől idén január közepéig Oroszország ukrajnai inváziójának főparancsnoka volt. Az Armageddon tábornokként elhíresült Szurovikint Szergej Sojgu védelmi miniszter Valerij Geraszimov vezérkari főnökre váltotta le. Szurovikin most Geraszimov helyettese a háborúban, de befolyását megtartotta, és népszerű a katonák körében.
Az amerikai hírszerzés szerint vannak arra utaló jelek, hogy Szurovikinen túl más, magas rangú orosz katonák is támogatták Prigozsin lázadását. Amerikai tisztviselők szerint Prigozsin nem vágott volna bele a zendülésbe, ha nem lett volna meggyőződve arról, hogy a hatalom több embere is a segítségére siet.
Bár kedden Oroszországban ejtették a Prigozsin elleni vádakat, ha bebizonyosodik, hogy Szurovikin aktívan segítette a Wagner-csoport vezérét, akkor őt Vlagyimir Putyin minden bizonnyal minimum felmenti katonai szolgálatai alól. Egyes elemzők szerint Putyin úgy is dönthet, hogy megtartja Szurovikint, ha az bizonyosodik be, hogy a tábornok tudott Prigozsin tervéről, de lázadását nem segítette. Egyelőre minden jel arra mutat, hogy az orosz elnök egyedül Prigozsint teszi meg bűnbaknak.
Prigozsin nem csak Putyin hatalmát rengette meg, megvágta a háborús bukszáját is
Kizárólag borítékban és táskában fizet a Wagner-csoport, így érkezik a harcosoknak a zsold, elesésük után pedig özvegyeiknek, partnereiknek a bánatpénz. Mind a kettő összege jócskán megugrott, a rengeteg új regruta és a bahmuti vérszivattyú miatt. Közben az orosz háztartások bizonytalan jövőre készülnek, és kiveszik a bankokból a megtakarításaikat - mindezek miatt Oroszországban rekordszinten van a készpénzforgalom.
Eleve az, hogy Prigozsin még életben van, Szurovikinnek köszönhető egyes elemzők szerint. A két katonai vezető egymás szövetségese, Szurovikin januári leváltása mögött is az állhatott, hogy jó viszonyban van Szergej Sojgu védelmi miniszter riválisával, Prigozsinnal. Putyin ellen nem volt kifogása, de abban egyetértett a Wagner vezérével, hogy Sojgut és Geraszimovot meneszteni kéne. Ha bebizonyosodik, hogy Szurovikinnek köze volt a szombati eseményekhez, az azt jelezné, hogy az orosz katonai vezetés megosztottsága minden korábbinál súlyosabb.
Szurovikin egyébként nyíltan elítélte a zendülést, már pénteken, egy telegramos üzenetben a műveletek leállítására szólította fel Prigozsint. Elemzők szerint ugyanakkor a felvétel „túszvideókra" emlékeztetett, Szurovikin gesztusai feszültek voltak, mint akinek kényelmetlen, hogy nyilvánosan el kell ítélnie szövetségesét. Nem ő az egyetlen magas rangú orosz katona, aki gyanúsan kezelte a szombati eseményeket. Vlagyimir Alekszejev altábornagy pénteken szintén videóüzenetben ítélte el Prigozsint – órákkal később már olyan képsorok kerültek nyilvánosságra, hogy a Wagner-vezérrel beszélget Rosztovban, ahová nem sokkal azelőtt vonult be a zsoldossereg.
(Nyitóképünkön Vlagyimir Putyintól balra Szergej Szurovikin látható.)