Világ hvg.hu 2023. június. 06. 09:37

Rácz András szerint az oroszok robbantották fel a Dnyeper-gátat

A szakértő szerint az ukrán ellentámadás küszöbén az orosz védők érdekét szolgálja inkább a robbantás, hiszen ellehetetleníti a folyón való átkelést.

Háború Ukrajnában
Friss cikkek a témában

Az oroszok robbantották fel a Nova Kahovka-i gátat Rácz András Oroszország-szakértő szerint. Rácz a Facebook-bejegyzésében arról ír, hogy a legfontosabb kérdés, amire jelenleg nem lehet válaszolni, hogy milyen mértékben sérültek a gát alapjai, mivel ez határozza majd meg az árhullám méretét.

Rácz András szerint a gátat azért robbantották fel az oroszok, mert a küszöbönálló ukrán ellentámadás megindulása előtt el akartak lehetetleníteni mindenféle átkelési kísérletet a Dnyeperen.

A szakember szerint hiába állítanak mást az oroszok, meglehetősen valószínűtlen, hogy Ukrajna egy olyan műveletet hajtana végre, amely:

  • elárasztja az egyik saját nagyvárosát,
  • eláraszt nagyon jelentős területeket, x falut, stb.,
  • elpusztítja az egyik saját, kulcsfontosságú vízerőművét, aminek sokéves munka lesz a helyreállítása (ha egyáltalán lehetséges),
  • veszélybe sodorja egy ukrán atomerőmű működését,
  • hátráltatja az ellentámadás megindítását.

Rácz szerint az időzítést nem magyarázza az oroszok azon érve sem, hogy az akcióval az ukránok a Krím vízellátását szerették volna veszélyzetetni.

A gát felrobbantásának tényét az ukrán hadsereg is megerősítette és azon melegében az oroszokat tette érte felelőssé. A Nova Kahovka-i gát kritikus fontosságú. A 30 méter magas, 3,3 kilométer széles építmény a Dnyeper folyó vizét szabályozza. Innen veszik a zaporizzsjai atomerőmű hűtővizét, innen származik a víz Ukrajna déli termőföldjeinek öntözéséhez. A Kahovka vízerőművet is ez hajtja, így a gát megrongálódása tovább feszítheti az amúgy is kritikus ukrán energiahelyzetet. 

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.