Kína kedden válaszlépésként kiutasított egy kanadai diplomatát, amiért Ottawa hétfőn egy kanadai parlamenti képviselőt és annak családját ért feltételezett megfélemlítési ügy miatt távozásra szólította fel az ázsiai ország egyik diplomatáját.
A kínai külügyminisztérium kedden közölte, hogy „kölcsönös válaszintézkedésként reagálnak az általuk határozottan ellenzett, gátlástalan kanadai intézkedésre”. Elmondásuk szerint a kanadai diplomatának május 13-ig kell elhagynia az országot, valamint azt is közölték, hogy Kína fenntartja a további válaszlépések jogát.
A Justin Trudeau vezette kanadai kormány hétfőn kiutasított egy kínai diplomatát, akit egy hírszerzési jelentés nyomán azzal vádoltak meg, hogy megpróbálta megfélemlíteni az észak-amerikai ország egyik parlamenti képviselőjét, mert az bírálta a pekingi vezetés ujgur muszlim kisebbséggel szembeni bánásmódját. Az ázsiai ország válaszlépése tovább súlyosbítja a két ország egyébként is feszült kapcsolatát, miközben Kanada második számú kereskedelmi partnere éppen Kína.
Kiutasítottak Kanadából egy kínai diplomatát, mert megpróbált megfélemlíteni egy helyi politikust
Csao Vej segített a kínai hatóságoknak információkat szerezni Michael Chongról. Utóbbi férfi volt az, aki két éve kezdeményezte, hogy Kanada nyilvánítsa népirtásnak Peking ujgurokkal szembeni fellépését.
A Kanadai Biztonsági Hírszerző Szolgálat (CSIS) még 2021-ben jelentést tett közzé a kínai befolyásszerzésről Kanadában. A dokumentum információkat tartalmazott lehetséges fenyegetésekről a kanadai parlament egyik konzervatív képviselőjével, Michael Chonggal és családjával szemben. A CSIS-dokumentum május elsején került nyilvánosságra amikor a kanadai The Globe and Mail című hírlap arról cikkezett, hogy a kínai hatóságok információt gyűjtöttek Michael Chongról és Kínában élő családjáról. Az újság szerint mindezt azért tették, hogy példát statuáljanak másokat elrettentve a pekingi vezetéssel szembeni álláspontoktól.
Kína azt állítja, hogy nem avatkozott Kanada belügyeibe, és nem is érdekelt ebben. Torontói főkonzulátusuk szerint Chong ügyében a jelentés teljességgel alaptalan vádakat tartalmaz. A The Globe and Mail úgy tudja, Csao is részt vett a kanadai parlamenti képviselő ellen irányuló információgyűjtésben.
Chong 2021-ben sikeresen kezdeményezte parlamenti határozat elfogadását, amely népirtásnak nyilvánította a kínai hatóságok ujgurokkal szembeni fellépését. Chong az újságcikk megjelenését követően ismételten követelte Csao kiutasítását és tétlenséggel vádolta a kanadai kormányt.