Három képviselő vett részt a fegyvertartás-ellenes tüntetésen egy iskolai lövöldözés után. A republikánusok szavaztak, és valahogy úgy alakult, hogy a két feketét kizárták, a fehéret nem. Joe Biden is megszólalt.
Joe Biden amerikai elnök is megszólalt abban az egyre dagadó botrányban, amelyet két fekete képviselő pártból való kizárása indított el; Biden sokkolónak, antidemokratikusnak és precedens nélkülinek nevezte közleményében az esetet – írja a Guardian.
A három tennessee-i demokrata képviselő a fegyvertartásról szóló, békés tüntetésen vett részt, amelyet a Nashville-ben történt, három gyerek és három iskolai dolgozó életét követelő iskolai lövöldözés után tartottak. Az állam republikánus többségű törvényhozása ezért tartott szavazást csütörtökön arról, hogy kizárják-e őket az állami testületből. A szavazás eredménye szerint a nashville-i Justin Jonest és a memphisi Justin Pearsont kizárták, Gloria Johnson azonban megúszta.
Jones és Pearson feketék, Johnson pedig fehér.
Így az adott államok fekete közösségét többé nem képviseli a helyi törvényhozásban fekete politikus.
Videón a nashville-i lövöldöző
A felvételt a helyi rendőrség hozta nyilvánosságra.
Jones az eset után azt mondta, mindez „támadás a demokrácia ellen, és nyilvánvaló rasszizmus”. Emlékeztetett arra is, Tennessee-nek hosszú története van a fehér felsőbbrendűséggel, itt született meg a Ku Klux Klán is.
Pearson arra hívta fel a figyelmet: „Azzal szegtük meg a házszabályt, hogy olyan gyerekekért harcolunk, akik fegyveres erőszakban halnak meg.”
A ki nem zárt fehér képviselő, Gloria Johnson a szavazás után újságírói kérdésre válaszolva maga is azt mondta: a döntésnek „köze lehet a bőrünk színéhez”. A republikánus képviselők visszautasítják a rasszizmusról szóló vádakat.
Joe Biden elnök közleményében az is szerepel: „Három gyereket és három hivatalos személyt agyonlőttek, és mivel van elfoglalva a párt? Hogy megbüntesse azokat a képviselőket, akik békés, akcióra felhívó tüntetők ezreihez csatlakoztak.”
Az amerikai polgárháború óta eltelt több mint 150 évben ez mindössze a negyedik alkalom, hogy megválasztott képviselőket saját kollégáik zárnak ki a törvényhozásból, mert noha erre a legtöbb államban megvan a lehetőség, csak a legsúlyosabb visszaélések esetén szokás használni, nem a politikai ellenfelek megbüntetésére.