Világ hvg.hu 2023. március. 28. 10:01

Megérkeztek a Leopard 2 tankok Németországból Ukrajnába

18 darab modern harckocsit küldtek a németek Kijevnek, miután az ukrán kezelőszemélyzetet kiképezték a használatára.

Háború Ukrajnában
Friss cikkek a témában

Leopard 2 tankok érkeztek Németországból Ukrajnába – jelentette be a BBC tudósítása szerint Boris Pistorius német védelmi miniszter. Tizennyolc csúcstechnológiás harckocsit szállítottak le, miután az ukrán személyzetet kiképezték a használatukra. Pistorius közölte, biztos benne, hogy a harckocsik „döntő tényezőnek bizonyulnak” majd a háború hadszínterein. Az ukrajnai beszámolók szerint megérkeztek az Egyesült Királyságból származó Challenger 2 harckocsik is.

Ukrajna már hónapok óta modernebb járműveket és fegyverrendszereket kér a Nyugattól, amelyek segíthetik az orosz invázió elleni harcban. Az ukrán kormány még nem kommentálta a Leopard 2 harckocsik érkezését, de megerősítették a Challengerek érkezését.

Az európai országok mintegy 2000 Leopard 2-t tartanak rendszerben, amelyeket széles körben a NATO-országok által gyártott legjobb tankok között tartanak számon. Németország januárban beleegyezett, hogy harckocsikat szállít Ukrajnának, bár kezdetben nem csak ettől zárkózott el, hanem még azt is kizárta, hogy más országoknak engedélyezze német harckocsik Ukrajnába való szállítását.

A Leopard 2-eseket kifejezetten az orosz T-90-es tankok ellen tervezték és a legtöbb nyugati harckocsihoz képest lényegesen könnyebb a karbantartása és az üzemanyagfogyasztás tekintetében is gazdaságosabb. A Leopardokon felül a németek két műszaki mentő harcjárművet és 40 darab Marder-típusú páncélvadászt is küldtek Ukrajnába.

A brit tankok megérkezését tanúsította Olekszij Reznyikov védelmi miniszter posztja is, aki egy német Marder páncélvadász, egy amerikai Stryker lövészpáncélos és egy Cougar csapatszállító kíséretében egy Challenger 2-esről is képet közölt.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.